Giedriaus Budgino blogas

Vokietijos jaunieji treneriai keičia nusistovėjusias tradicijas

Vokietijos futbolo lyga gerai vertinama dėl to, kad ji suteikia progą pasirodyti jauniems žaidėjams. Tai vienas iš TOP 5 stipriausių futbolo čempionatų, kuriame daug laiko rungtyniauti ir atstovauti pagrindines komandas gauna jaunieji Vokietijos futbolo talentai, tad nenuostabu, kad šios šalies jaunimo rinktinės iškovoja puikius rezultatus Europos ir Pasaulio jaunimo futbolo čempionatuose.

Dar vienas skirtumas, kuris Vokietijos futbolą skiria nuo kitų – pasitikėjimas ne tik jaunais žaidėjais, bet ir jaunais treneriais. 2000 metais prasidėjusios Vokietijos futbolo reformos padėjo išugdyti ne tik jaunus ir talentingus futbolo žaidėjus, bet ir kvalifikuotus trenerius. 2016 m. jauniausiu Bundeslygos treneriu tapo Julianas Nagelsmann’as. Būdamas 29 metų, jis buvo paskirtas TSG 1899 Hoffenheim komandos treneriu. O visai nesenai už „Schalke 04” komandos vairo stojo Domenico Tedesco. Vokietijos futbolo grandas su 31-ių metų strategu pasirašė dviejų metų kontraktą.

Šių jaunų trenerių paskirimas futbolo menedžeriais laužo nustovėjusią tvarką futbole ir visiems ambicingiems ir veržliems protams šnabžda „Tu irgi gali tai padaryti“. Praėjo tie laikai, kai stiprių klubų treneriais dažniausiai tapdavo tik tie, kurie buvo gerais žaidėjais aikštėje. Dabar tau nebūtina būti profesionaliu žaidėju, kad taptum first team coach, dabar svarbiausia būti inovatyviu bei pamatyti progas ir galimybes ten, kur kiti jų nemato.

Julianas Nagelsmannas
Julianas Nagelsmannas

2016 m. kovo mėnesį TSG 1899 Hoffenheim komandos pagrindiniu treneriu tapo šio klubo U-19 jaunimo komandos treneris Julianas Nagelsmann’as. Jam 29 metai. Prieš pradėdamas trenerio karjerą, jis kaip žaidėjas rungtyniavo 1860 Munich ir Augsburgo jaunimo komandose.  Šiame lygyje Julianas karjerą ir baigė, priežastis – nuolatinės ir atsinaujinančios kelio traumos.

Baigus žaidėjo karjerą, jauniausias Bundeslygos treneris ėmėsi mokslo: studijavo vadybą, o ją baigęs pradėjo krimsti sporto mokslą. Prie Juliano futbolo išsilavinimo labai prisidėjo Thomas Tuchel, kai jis kurį laiką dirbo Augsburge. Tuchel‘io paragintas Julianas Nagelsman‘as pradėjo dalyvauti trenerių kursuose ir treniravo Hofenheimo vaikų ir jaunimo komandas. Per visą tą laiką jis rinko, kaupė ir pritaikė avangardinius treniravimo principus gautas iš trenerių kursų savo darbe.

Apie savo virtimą iš žaidėjo treneriu, Julianas sako, kad treniravimas daug smagesnis užsiėmimas, nei žaidimas. Kaip žaidėjas, tu tiesiog treniruojies ir žaidi, bet kaip treneris – tu galvoji, ką gali padaryti geriau, kurias žaidimo dalis ir kaip gali pagerinti. Visa tai treneris daro ne tik aikštėje, bet ir už aikštės ribų.

TSG 1899 Hoffenheim žaidimo taktinė analizė

Kai 2016 metų vasario mėnesį Hofenheimo komandos treneris Huubas Stevens‘as paliko postą dėl sveikatos problemų, klubo valdyba priėmė labai drąsų sprendimą – treneriu paskyrė Nagelsman‘ą, kuris tuo metu vis dar studijavo trenerių kursuose.

Nors Julianui tik 29 metai, jis jau įrodė, kad yra vienas geriausių Bundeslygos trenerių. Tą įrodo ir Hoffenheimo rezultatai. 2016/2017 metų sezone komanda užėmė 4 poziciją ir iškovojo galimybę žaisti UEFA Čempionų lygoje, jei įveiks kvalifikacinį etapą. Nepaisant savo amžiaus, jis yra tikras futbolo žaidimo studentas ir kas savaitę įrodinėja, kad jis ne be reikalo paskirtas Hofenheimo treneriu. Beje, verta paminėti, kad Hoffenheimas lygoje sužaidė 17 rungtynių iš eilės be pralaimėjimų.

Jauniausias Bundeslygos treneris sako, kad treniravimas susideda iš 30% taktikos ir 70% socialinės kompetencijos. Jis tai paaiškina taip: „Kiekvieną žaidėją motyvuoja skirtingi dalykai, dėl to su kiekvienu reikia bendrauti skirtingai. Jeigu komandoje vyrauja gera psichologinė atmosfera, tai didelė tikimybė, kad trenerio taktinius nurodymus komandos žaidėjai išpildys tinkamai.“

Domenico Tedesco
Domenico Tedesco

Gelzenkircheno „Schalke 04“ paskutiniame Bundeslygos čempionate užėmė vos 10-ąją vietą. Tokiam klubui baigti čempionatą užimant tokią vietą nėra gerai, kai jų tikslas rungtyniauti stipriausiuose Europos čempionatuose. Pirmą kartą per septynerius metus  Schalke 04 liko už UEFA Čempionų lygos ir UEFA Europos lygos barjero. Klubas bando keisti susidariusią situaciją į savo gretas pasikvietę jauną, tikrai jauną, trenerį – Domenico Tedesco, jam 31-ri metai.

Į Gelzenkircheną Tedesco atvyksta po darbo su Erzgebirge Aue komanda Bundeslyga 2 čempionate. Ją treniravo neilgai, vadovavo tik 11 rungtynių, per kurias prie iškritimo ribos buvusi komanda iškovojo 6 pergales, 2 lygiąsias ir patyrė tris pralaimėjimus. To užteko, kad 17 tūkstančių gyventojų turinčio Aujės miestelio komanda užsitikrintų saugią keturioliktą vietą ir liktų antroje pagal pajėgumą Vokietijos futbolo lygoje.

Erzgebirge Aue 2016/2017 m. sezonas

Prieš tapdamas Erzgebirge Aue komandos treneriu, Domenico dirbo su Štutgarto ir Hofenheimo U-17 jaunimo komandomis. Per trumpą laikotarpį praleistą Aujėjė jis įskiepijo komandai nugalėtojų mentalitetą, išsiskyrė dideliu dėmesingumu net smulkiausioms detalėms, treniruočių metu naudojo neįprastus darbo metodus.

Inovatyvus, jaunas, bet ne ekscentriškas. Jis kuklus ir jaučiantis žemę po kojomis. Jo pagrindinis principas „Elkis su kitais taip, kaip nori, kad su tavimi elgtųsi“. Tedesco daugiakalbis – jis moka anglų, ispanų ir italų kalbas, kas labai svarbu šiuolaikiniam treneriui šiuolaikiniame futbole. Jis gimęs Italijoje, bet jam būnant dviejų metų, šeima persikėlė gyventi į Vokietiją.

Šchalkės sporto direktorius Christianas Heidelis ilgą laiką stebėjo Domenico Tedesco, kol suprato, kad jis tas žmogus, kurio reikia Schalke 04 komandai. Klubas norėjo trenerio, kuris išsiskirtų taktiniu išprusimu, ir jo paskyrimui nesutrukdė net tai, kad jis daug jaunesnis nei paskutinis klubo treneris.

Julianas Nagelsmannas ir Domenico Tedesco kartu dalyvavo Vokietijos futbolo federacijos trenerių akademijos vykdomuose UEFA PRO kursuose. Geriausiu tos laidos „mokiniu“ tapo Domenico Tedesco, jis aplenkė antroje vietoje likusį Julianą Nagelsmann’ą. Gali būti, kad Schalke 04 turi geriausią jaunajį Vokietijos trenerį.

Domenico ir Julianas su trenerių kursų baigimo pažymėjimais
Domenico ir Julianas su trenerių kursų baigimo pažymėjimais

Įvairių futbolo žaidėjų ir kitų futbolo rodiklių reitingų sudarynėtojai iš Global Soccer Network atliko Bundeslygos menedžerių indeksą, kuriame įvertino visus trenerius pagal jų iškovotus taškus per vienas rungtynes, taktinį išprūsimą, žaidėjų ugdymą ir kitus rodiklius (buvo naudojami 2016/2017 metų sezono duomenys). Atlikus skaičiavimus, pirma vieta atiteko Domenico Tedesco, antras – Red Bull treneris Ralph Hasenhuttl, o trečias – jaunasis Julianas Nagelsmann’as.

Bundeslygos menedžerių indeksas
Bundeslygos menedžerių indeksas

 

 

Giedrius Budginas

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *