Giedriaus Budgino blogas

Trenerio portretas: Pepijn Lijnders

Pepijn Lijnders
Pepijn Lijnders

Prieš keletą dienų teko skaityti straipsnį, kuriame buvo kalbinamas FC Liverpool trenerio Jurgen Klopp asistentas Pep Ljinders. Turėdamas laisvą minutę ir kažkiek žinodamas šį trenerį, perskaičiau jo atsakymus į jam užduotus klausimus apie FC Liverpool pasiruošimą naujam sezonui. Ir žinote ką, aš buvau apstulbęs jo kalba. Nė vieno nereikalingo žodžio, nė vieno žodžio, kuris nebūtų susijęs su futbolu. Tai bent!

Taigi, susipažinkime su šiuo treneriu iš arčiau, kuris visiems Lietuvos vaikų futbolo treneriams galėtų būti inspiration.

Šis, 33 metų treneris iš Olandijos, laikomas vienu geriausiu jaunimo futbolo specialistų, moka ne vieną kalbą ir mėgsta cituoti Einšteiną. Be jokios abejonės, galime jį laikyti treneriu vunderkindu. Jo trenerio karjera prasidėjo nuo praktikos atlikimo Eindhoveno PSV klube. Klubui patiko jo darbas ir čia jis pratęsė trenerio darbą penkiems metams. Žemiau esančiame vaizdo klipe galite pamatyti Pepijn Lijnders darbo metodiką.

 

Puikiai atliekamas trenerio darbas ir jo idėjos apie futbolo žaidimą, ir treniravimą greit pasklido. Po penkerių praleistų metų Eindhove, jį į Portugaliją atsiviliojo šios valstybės futbolo gigantas FC Porto. Šiame klube Pepijn Lijnders praleido septynis metus ir treniravo įvairių amžiaus grupių komandas: nuo U6 iki pirmos komandos. Štai keletas vaizdo klipukų, kuriuose galime pamatyti jo idėjas, kurias jis naudojo treniruočių metu, ugdydamas FC Porto talentus.

 

 

Po septynių metų darbo Portugalijoje jis atsidūrė Anglijoje. Tuo metu buvęs FC Liverpool treneris Brendan Rodgers pasiūlė jam darbą Akademijoje. FC Liverpool buvo vienintelis klubas, kuris galėjo sudominti Pepijn. Neilgai trukus Pepijn Lijnders buvo pasiūlyta prisidėti prie darbo su pirma komanda. Pagrindinis jo darbo tikslas buvo padėti Brendan Rodger įgyvendinti žaidėjų udgymo programą, kuri nenutrūkstamai stimuliuotų ir lavintų žaidėjų atakuojantį potencialą.

Didžiausią dėmesį savo darbe Pepijn skiria atakos kūrimo stiliui. Kiekvienoje treniruotėje į žaidėjų mąstyseną jis diegia intensyvų ir agresyvų žaidimą, kuris būtinas spaudžiant varžovus po visą aikštelę bandant atsikovoti kamuolį esant bent mažiausiai progai. Treniruotėse jis naudoja daug gatvės futbolo elementų, pvz. jaunesni žaidėjai žaidžia prieš vyresnius, mini futbolo rungtynės 2 v 2 persirengimo kambariuose (tie kurie laimi lieka „aikštėje“) ir visa tai be jokių teisėjų. Pepijn teigia, kad jei gali puikiai žaisti sunkiomis sąlygomis (persirengimo kambaryje), tai sugebėsi puikiai sužaisti ir ant kokybiškos dangos, kur tave „saugo“ teisėjai.

Kitas įdomus dalykas, kurį Pepijn naudojo dirbdamas Olandijoje ir Portugalijoje, tai atskiras darbas su geriausiais įvairių amžiaus grupių žaidėjais vienoje treniruotėje. Pagrindinė šito idėja ta, kad skirtingo amžiaus žaidėjai, kuriuos skiria dviejų metų tarpas, gali pereiti visą jaunimo ugdymo sistemą, taip kartu ir nepažaidę iki tol, kol tampa pagrindinės komandos nariais. Tokia sistema sudaro sąlygas tarp žaidėjų atsirasti bendram ryšiui, supratimui, kuris vėliau bus naudingas jiems tapus vyresniais.

Lijnders mano, kad jaunimo komandos turi žaisti tokia pat sistema, kaip ir pirmoji komanda, kad per tą laiką, kol jie pasieks pirmą komandą, būtų jau meistriškai įvaldę savo poziciją. Kai žaidėjas tampa savo užimamos pozicijos „meistru“, tada galima jį mokinti rungtyniauti kitoje pozicijoje, kad žaidėjai taptų įvairesni.

Ankstyvai specializacijai Pepijn pritaria dėl to, kad jauniems žaidėjams dėl traumų pakeitus pirmos komandos žaidėjus, jie dažnai neatitinka tų reikalavimų, kurių reikalauja jų pozicija. Dėl šios priežasties žaidėjas netenka vietos komandoje ir yra parduodami kitiems klubams. Pepijn Lijnders darbas – padėti jauniems žaidėjams, kurie pateko į pirmą komandą, joje įsitvirtinti.

Pepijn yra tikras futbolo mąstytojas, sugebantis puikiai analizuoti ir suprasti šį sportą. Tokį įspūdį susidarai tą akimirką, kai išgirsti jį kalbant apie futbolą. Kai prieš rungtynes su Sunderland komandos vyriausias treneris Jurgen Klopp buvo išvežtas apendikso operacijai, tai po rungtynių jam buvo pavesta dalyvauti spaudos konferencijoje.

 

Pasikeitus FC Liverpool treneriui ir atvykus naujam trenerių štabui, Pepijn Lijnders liko dirbti klube. Jurgen Klopp pastebėjo šį talentingą trenerį ir paskyrė jį vienu iš savo asistentų. Jo darbas neapima tik pirmos komandos, jis dirba ir su U21, U18 ir kitomis amžiaus grupėmis. Jo darbas yra sukurti tiltą, kuriuo jaunieji klubo žaidėjai galėtų pasiekti pirmąją komandą.

PL ir JK
Pepijn Ljinders ir Jurgen Klopp.

Pepijn Lijnders yra vienas geriausių jaunosios kartos trenerių, kuriems pranašaujama šviesi ateitis Europos futbole. Jis atstovas tos kartos trenerių, kurių priešakyje laukia nauji iššūkiai ir kliūtys. Viena tokių, kaip įveikti varžovus, kurių gynybinė organizacija yra aukščiausio lygio. 

***  *  ***

Grįžkime į tuos laikus, kai Pepijn Lijnders dirbo Eindhoveno PSV Akademijoje ir pažiūrėkime, kokios jo idėjos susijusios su futbolo treniravimu, padarė jį žinomu visoje Europoje.

Atakuok. Mūsų žaidimo stilius yra atakuojantis, tiek su kamuoliu, tiek be kamuolio. Mes suprantame, kad žaidimas žaidžiamas su vienu kamuoliu, su mūsų kamuoliu, todėl mes jį praradę stengiamės kuo greičiau atsikovoti, kad vėl galėtume atakuoti varžovus. Visai nesvarbu prieš ką mes žaidžiame, mes agresyviai spaudžiam varžovus jų aikštės pusėje ir juos nuolat atakuojame.

Edukacija. Mokymasis yra 10 kartų vertingesnis, nei mokymas. Mūsų tikslas – paruošti savarankiškus ir nepriklausomus žaidėjus, kurie mokydamiesi patys įgytų supratimą ir tokiems žaidėjams suteikti galimybę, ir laisvę save atskleisti žaidimo metu.

Meilė žaidimui. Per visus savo darbo metus aš supratau, kad pagrindinis veiksnys, kuris 99 procentais nulemia žaidėjo vystymąsi yra jo meilė žaidimui. Jeigu nemyli šio žaidimo, tai niekada sunkiai nesitreniruosi tam, kad taptum geru žaidėju.

Naujoji karta. Mes esame atsakingi už naujos kartos žaidėjų ugdymą. Mes turime sukurti tokią kartą, kuri sugebėti nuolat atakuoti varžovų vartus ir įveikti jų gynybines linijas.

Gynybos griovimas. Niekas nežino koks futbolas bus ateityje, bet tikrai žinau, kad varžovų gynybinė organizacija bus vis geresnė. Jie sugebės puikiai apsaugoti aikštės vidurį, kurį bus sunku įveikti. Mes turime sukurti žaidėjus, kurie tokią gynybą galėtų sugriauti.

Viską matyk. Žaidėjas turi matyti kas vyksta prieš jį, už jo ir aplink jį. Gerai techniškai paruošti žaidėjai visada yra atsidengę, įbėga į laisvą plotą ir nujaučia kas nutiks aplink juos. Jie viską mato… Daugiau erdvės reiškia daugiau laiko ir mažesnes galimybes varžovui perimti kamuolį.

Ir paskutinė Pepijn Lijnders mintis, kuria čia pasidalinsiu, liečia mus trenerius. Taigi: „Žaidėjų ugdymo pagrindas yra trenerių mokymasis. Kiekvienas tapęs geresniu treneriu gali įkvėpti ir būti pavyzdžiu kitiems šešiems savo klubo treneriams, o jie tą įkvėpimą ir meilę futbolui perduoda savo treniruojamiems vaikas“.

 Treneris Giedrius

Šaltiniai:

www.liverpoolecho.co.uk / Pep Ljinders Q&A: Liverpool coach on Ejaria, Klopp and Reds’ training principles.

www.thisisanfield.com / Pepijn Lijnders: Pep Talk Provides a Positive for Liverpool Players & Fans.

www.thisisanfield.com / Liverpool Academy Focus: The methods of Pepijn Lijnders.

www.liverpoolfc.com / In profile: Pepijn Lijnders’ approach.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *