Giedriaus Budgino blogas

Trenerio portretas: Marcelo Bielsa

BIELSA

Prieš prasidedant naujam futbolo sezonui Europoje, Marcelo Bielsa tapo S.S. Lazio klubo treneriu. Po dviejų dienų jis pasitraukė iš šių pareigų. Jei kas ir galėjo taip pasielgti, tai tik Marcelo Bielsa. Siūlau susipažinti su šiuo treneriu iš arčiau.

Pagal iškovotų trofėjų kolekciją Marcelo Bielsa neišsiskiria – trys laimėti Argentinos čempionatai ir vienas Olimpinis aukso medalis, bet kaip futbolo teoretikas, jis vienas iš nedaugelio.

Bielsa visa gyvenimą pasižymėjo „crazy“ charakteriu ir aukštu intelektu. Jis buvo idealistas ir tuo jis labai išsiskyrė iš savo draugų tarpo. Dėl savo charakterio jis buvo pramintas El Loco, o tai reiškia „išprotėjęs, pamišęs“. Ne veltui jis gavo tokią pravardę. Tam, kad parodytų savo išskirtinumą, jis dar būdamas jaunas, užsimanė tapti futbolininku, nors jo šeimoje niekas tokiu nebuvo. Jo šeimos nariai buvo teisininkai arba politikai. Jo brolis Rafaeilis dirbo Argentinos užsienio reikalų ministerijoje, o sesuo Marija buvo architektė.

Marcelo taip norėjo būti futbolininku, kad jau 15 metų jis paliko namus ir išvyko į Newell’s Old Boys klubo bendrabutį. Po dviejų dienų jis buvo „išspirtas“ iš bendrabučio, kadangi atsisakė palikti savo motociklą už durų. Nors jis ir maištavo prieš savo giminaičius, tačiau jie labai prisidėjo prie to, kokiu jis tapo. Sakoma, kad Bielsos senelis savo namuose turėjo apie 30 000 knygų, o tai padėjo Bielsai išsiugdyti didelę pagarbą žinioms ir mokymuisi. Vienu metu jis buvo užsiprenumeravęs daugiau kaip 40 tarptautinių sporto žurnalų ir sukaupęs tūkstančius įvairių varžybų įrašus.

newells old boys
Newell’s Old Boys

Tokias savo obsesijas jis laiko įprastu dalyku ir stebisi, kaip kiti nedaro to paties, kaip ir jis – knisasi dėžėse pilnose DVD įrašų ir juos peržiūri. Kartą, 1997 metais, jis atvyko į pokalbį dėl trenerio darbo Velezo Sarsfield klube. Į pokalbį jis atsivežė 51 video įrašą ir aiškino, ką jis darytų, kad ši komanda žaistų geriau. Gavęs darbą jis pareikalavo ofiso su kompiuteriu, kad jis turėtų galimybę daryti foto iškarpas iš varžybų. Jeigu dabar tai įprasta, tai tuo metu tai buvo naujiena. Kartą paklaustas kaip jis planuoja praleisti Šv. Kalėdų atostogas, jis atsakė, kad kasdien po dvi valandas sportuos ir po 14 valandų praleis žiūrėdamas futbolo rungtynių įrašus. Per šį laiką jis išsiugdė gebėjimą vienu metu žiūrėti po dvi rungtynes. Marcelo Bielas sako, kad jis futbolo studentas. „Aš žiūriu rungtynes, skaitau ir analizuoju.“

Bielsa Velez
Marcelo Bielsa Velezo Sarsfield klube

Kaip žaidėjas Bielsa rungtyniavo gynėjo pozicijoje. Nors ir turėjo gerą techniką, bet jam trūko greičio. Dėl šios priežastis Newell Old Boys komandoje jis sužaidė tik keturias rungtynes ir būdamas 21 metų paliko šį klubą. Palikęs šį klubą jis rungtyniavo žemesnėse lygose, studijavo agronomiją ir kūno kultūrą. Būdamas 25 metų jis persikėlė gyventi į Buenos Aires ir čia pradėjo treniruoti šio miesto universiteto futbolo komandą. Savo darbą šiame klube jis atliko labai kruopščiai ir ne taip, kaip buvo įprasta tuo metu. Prieš suburdamas universiteto futbolo komandą jis peržiūrėjo 3000 žaidėjų ir iš jų atsirinko tik 20. Su savo žaidėjais jis elgėsi kaip su profesionalais ir reikalavo jų, kad jie rimtai žiūrėtų į treniruotes.

Buenos Airėse Bielsa praleido du metus ir grįžo į savo buvusį Newell Old Boys klubą, kuriame pradėjo dirbti jaunimo treneriu. Pradėjęs darbą jis neabejojo, jog Argentinoje yra daug gerų žaidėjų, kurių nesugebėjo pastebėti kiti didieji Argentinos futbolo klubai. Žemėlapyje jis padalijo Argentiną į 70 dalių ir kiekvieną iš jų aplankė bandydamas „sumedžioti“ naują talentą. Šių kelionių metu jis su savo Fiat 147 įveikė apie 8000 kilometrų, lėktuvais nesinaudojo, nes bijo skristi.

Fiat_147_in_Italia
Fiat 147 automobilis

1990 metais Bielsa buvo paskirtas rezervinės komandos treneriu, o po kiek laiko tapo ir pagrindinės komandos vadovu. Bielsai tapus vyriausiuoju treneriu, žaidėjai iškart pastebėjo jo darbo skirtumus, lyginant su prieš tai buvusiu treneriu.

Pradėjus dirbti Bielsai drąstiškai pasikeitė treniruočių procesas. Nors dabar tai ir ne naujiena, bet tuo metu, jo darbo metodai buvo stulbinantys. Visos jo „diriguojamos“ treniruotės buvo labai intensyvios ir trumpos. Žaidėjai visada buvo su kamuoliu ir treniruotėse visas dėmesys buvo skiriamas taktikai. Treniruotės prasidėdavo skirtingu metu ir jų metu žaidėjai būdavo suskirstyti į grupes ir atlikdavo skirtingus pratimus.

Kadangi rungtynės vykdavo sekmadieniais, tai žaidėjai laisvą dieną turėdavo pirmadienį. Antradienį ir trečiadienį jie praleisdavo su fizinio rengimo treneriu, o treneris Bielsa tuo metu analizuodavo būsimų varžovų žaidimą. Trečiadienio popietę prasidėdavo taktinis darbas. Jauniesiems futbolo žaidėjams būdavo liepiama skaityti visus laikraščius ir viskas kas parašyta apie būsimus varžovus, ir surinktą medžiagą pateikti treneriui.

Ketvirtadieniais vykdavo treniruotė, kurios metu jie žaisdavo futbolą. Žaidimas trukdavo neilgai, bet jo intensyvumas prilygdavo tikroms Primera lygos rungtynėms. Penktadienis būdavo skirtas specifiniam pasiruošimui. Tokios treniruotės metu treneris Bielsa aiškindavo žaidėjams kaip elgtis esant skirtingoms atakos ir gynybos situacijoms. Jis pateikdavo 120 atakos situacijų ir 120 gynybos situacijų ir paaiškindavo žaidėjams kaip elgtis kiekvienoje iš jų. Viskas būdavo pateikta labai detaliai.

Sezono pradžia Bielsos komandai nebuvo labai sėkmingai. Pirmose rungtynėse iškovota pergalė, antrose pasiektos lygiosios, trečiose – pralaimėjimas. Ketvirtos rungtynės buvo ypač svarbios. Pradėjo sklisti gandai, jog jei komanda nelaimės, tai treneris – Marcelo Bielsa – gali būti atleistas. Jis buvo laikomas keistuoliu, o jo darbo metodai buvo labai stebimi. Ketvirtose rungtynėse Newell’s komanda iškovojo pergalę. Ši pergalė buvo startas eilei kitoms pergalėms pirmajame Marcelo Bielsos sezone. Per likusias čempionato rungtynes, Newell’s Old Boys tik kartą patyrė pralaimėjimą ir čempionate užėmė pirmą vietą.

1991-1992 metų sezonas Marcelo Bielsai buvo sunkus. Čempionato pradžioje Newell’s Old Boys laimėjo, bet kitose rungtynėse prieš San Lorenzo patyrė pralaimėjimą 0:6 (Ištraukos iš rungtynių galite pamatyti žemiau). Šiame sezone Bielsos treniruojama komanda iškovojo tik devynias pergales. Tokį prastą pasirodymą lėmė žaidėjų nuovargis. Tai buvo ne tik fizinis nuovargis, bet ir psichinis, ir emocinis išsekimas. Tokį žaidėjų nuovargį ir išsekimą lėmė Marcelo Bielsos darbo metodai.

Po skaudaus pralaimėjimo San Lorenzo komandai rezultatu 0:6, Bielsa suabejojo savo gebėjimu dirbti ir buvo labai nusivylęs. Po šių rungtynių jis užsidarė savo kambaryje, išjungė šviesas ir užtraukė užuolaidas. Jis verkė ir norėjo mirti. Jis paskambino savo žmonai Laurai ir pasakė: „Tris mėnesius mūsų dukra buvo tarp gyvenimo ir mirties, bet dabar jai viskas gerai. Ar prasminga, kad aš noriu prasmegti skradžiai žemę dėl vienų rungtynių rezultato?“

Po tokių išgyvenimų jis nusprendė įrodyti, kad tai, kaip jis dirba, yra gerai. Bielsa sukvietė visus komandos žaidėjus ir pasakė: „Mes turime iš naujo nustatyti savo žaidimo tikslus ir tai turime padaryti kartu. Ieškokime naujų būdų, kurie mums padėtų pasiekti tai, ko nusprendėme siekti sezono pradžioje.“

Kitose rungtynėse Newell’s sužaidė lygiosiomis ir su šiomis rungtynėmis prasidėjo naujasis Marcelo Bielsa kelias. Jis suprato, kad su savo metodais, kurie taip „išsekindavo“ žaidėjus, jis neperlenkė lazdos, tad nusprendė dirbti geriau, kad su tai pačiais metodais jam pavyktų „perlenkti lazdą“. Vis dar išgyvenant emocinį šoką, jam gimė naujas supratimas, ką ištikrųjų reiškia komandinė taktika. Jau kurį laiką jis turėjo idėjų apie tai, kaip atskirų žaidėjų individualumas gali prisidėti prie visos komandos geresnio žaidimo, bet šios savo idėjos jis neįgyvendino treniruotėse, nes tai reikalavo didžiulės žaidėjų rotacijos. Marcelo Bielsa po šios „eurekos“ komandos sudėtyje atliko daug žaidėjų keitimų: vienus iš pagrindinės sudėties paliko ant suolo, o buvusius ant suolo metė į aikštelę. Po šių pokyčių komandos rezultatai pagerėjo.

Marcelo Bielsa kalbėdamas apie futbolą teigia, kad jam futbole svarbiausias puolimas. Jis tiesiog apsėstas šios žaidimo fazės. Kai jis žiūri rungtynių vaizdo įrašus, jis tai daro tik dėl to, kad pamatytų, kaip komandos atakuoja. Bielsa sako, kad jo propaguojamas futbolas gynyboje yra paprastas: mes visą laiką bėgame. Gintis daug lengviau nei kurti. Bėgimas, tai valios sprendimas, o tam, kad kurti, tu turi turėti didelį talentą. Gynyba, tai pirmoji puolimo stadija. Bielsos treniruojamos komandos nežaidžia atsitraukusios, bet stengiasi kuo arčiau varžovų vartų perimti kamuolį, o perėmus kamuolį žaisti dinamiškai ir stengtis sukurti laisvą plotą improvizacijai.

Bielsa sako, kad filosofiją geriausiai apibūdina keturi terminai: nuolatinė koncentracija, mobilumas, rotacija. Ketvirtą terminą reikėtų truputėlį paaiškinti plačiau. Tai repenitizacion (vertimas į lietuvių kalbą nerastas). Muzikoje šis terminas reiškia, kai kūrinys, kurio mokomasi groti, atliekamas jo dar nesimokinus. Futbole šis terminas galėtų reikštu improvizaciją, bet ji eitų greta su būtinumu. Bielsos filosofijoje tai reiškia, kad jis iš žaidėjų reikalauja daug kartų daug dalykų daryti pirmą kartą. Bielsa sako, kad tai kas įmanoma, jau padaryta. Jis bando padaryti tai, kas neįmanoma. Žaidžiant tokį futbolą, žaidėjų pozicinis išsidėstymas tampa sąlyginiu dalyku. Žaidėjų užimamą poziciją aikštėje apsprendžia keturi pagrindiniai veiksniai: kamuolys, erdvė, varžovai ir komandos draugai. 

Po sėkmingo sezono Newell’s Old Boys komandoje Marcelo Bielsa nusprendė palikti komanda dar iki tol, kol komanda dar kartą nepatyrė fizinio ir emocinio išsekimo. Nors klubas ir bandė jį perkalbėti, jis nesutiko. Marcelo Bielsai palikus Newell’s Old Boys komandą, ji be jo kovodavo tik dėl išlikimo aukščiausioje lygoje…

Marcelo Bielos darbo modelis visur toks pats: pradžioje didelis intensyvumas duoda puikius rezultatus, o po to eina išsekimas. Taip nutiko ir Athletic Bilbao komandoje. Pirmas sezonas šiai komandai buvo ypač sėkmingas. Geriausios jų rungtynės buvo sužaistos Europos Lygoje prieš Manchester United komandą. Antrame sezone keletas žaidėjų paliko komandą, o likę nebe sugebėjo pakelti Marcelo Bielsos propaguojamo žaidimo intensyvumo.

Marcelo Bielsa sako, jog jei žaidėjai būtų robotai, tai jo komanda niekada nepralaimėtų. Bet žaidėjai yra žmonės, štai kodėl Marcelo Bielsa ilgai neužsibūna vienoje komandoje. Didžiausiu šio trenerio palikimu galėtume laikyti ne iškovotus trofėjus, bet tai, kiek daug trenerių jis įkvėpė, tų trenerių, kurie žaidėjus laiko žmonėmis.

Treneris Giedrius

@TrenerisG

Šaltinis:

El Loco: The obsessive genius of Marcelo Bielsa

Who is Marcelo Bielsa, fabled manager and cult hero?

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *