Giedriaus Budgino blogas

Trenerio portretas: Eddie Howe

Trenerio portretas Eddie Howe
Eddie Howe

Po nesėkmingo Anglijos futbolo rinktinės pasirodymo Euro 2016 turnyre iš trenerio pareigų pasitraukė Roy Hodgson. Po šio įvykio visi pradėjo spėlioti kas galėtų užimti jo vietą. Tarp potencialių kandidatų buvo ir 38 metų AFC Bournemouth treneris Eddie Howe.

Kaip dabar žinome, jis netapo rinktinės treneriu. Anglijos futbolo asociacija pasirinko Sam Allardyce. Šią istoriją čia ir baikime, ir grįžkime prie Eddie Howe, kuris septyniais metais vyresnis už mane. Būti menedžeriu Anglijos Premier lygoje yra labai didelis iššūkis ir dar didesnė atsakomybė. Žinome, kaip sunku bet kuriam žaidėjui „prasimušti“ į šią lygą. Tikrai ne ką lengviau į šią lyga patekti ir treneriui.

Eddie Howe yra vienas iš trijų anglų, kurie šiuo metu dirba Premier lygoje. Tik trys anglai jų pačių lygoje! Taigi, pasidomėkime koks yra AFC Bournemouth treneris ir kaip jis atsidūrė ten, kur dabar yra – antrus metus Premier lygoje.

***   *   ***

Kaip futbolo žaidėjas Eddie beveik visą savo futbolo karjerą, kuri prasidėjo 1994 metais ir baigėsi 2007 metais, praleido AFC Bournemouth klube. Du kartus atstovavo Anglijos jaunimo U21 rinktinę. Anksčiau laiko baigęs karjerą dėl traumų ir supratęs, kad daugiau nebegali žaisti, pradėjo dirbti treneriu.

Howe1
Eddie Howe 2004 metais.

Apie trenerio darbą Eddie Howe negalvojo, kaip apie ilgalaikį „projektą“, bet vos pradėjęs šį darbą pasigavo futbolo virusą. Visai netikėtai jis pradėjo studijuoti, dalyvauti trenerių kursuose ir įsimylėti futbolą.

2009 metais, kai jis klube dirbo jaunimo treneriu, jam buvo pasiūlyta vadovauti pirmajai komandai. Tuo metu Bournemouth klubas išgyveno labai sunkius laikus. Tokius sunkius, kad net nesugebėjo sumokėti nuomos mokesčio vietinei mokyklai už naudojimąsi jų stadionu. Eddie Howe pradėjus dirbti, Bournemouth rungtyniavo ketvirtoje lygoje pagal pajėgumą ir pagal taškų skaičių buvo iškritimo zonoje. Be to, klubui buvo uždrausta dalyvauti žaidėjų pirkimo/pardavimo transferuose. Nepaisant visų šių sunkumų, Bournemouth sugebėjo 2008/2009 m. sezone išlikti lygoje, o kitame sezone iškovoti kelialapį“ į aukštesnį divizioną.

Dėl problemų klubo valdyboje Eddie Howe paliko komandą ir kurį laiko dirbo Burnley klube. Po 21 mėnesio jis grįžo atgal į Bournemouth. Prisimindamas šiuos laikus, Eddie Howe sako, kad šis laikotarpis buvo tikra futbolo mokykla. Jam tai padėjo suprasti, kad kartais visai nereikia ieškoti naujų žaidėjų, tiesiog geresniais reikia padaryti tuos, kuriuos turi savo komandoje.

Atgaivinti Bournemouth klubą vyriausiajam treneriui padėjo jo asistentas Jason Tindall, su kuriuo jis ir žaidė vienoje komandoje. Kaip komandos draugai, jie nebuvo labai artimi ir kartu laisvalaikio neleisdavo, bet vienas kitam jautė pagarbą. Kai Eddie Howe buvo pasiūlytas trenerio postas Bournemouth klube, jis pareikalavo, kad jo asistentu būtų Jason Tindall.

Tindall Howe
Jason Tindall ir Eddie Howe.

***   *   ***

Kai Bornmuto miesto gyventojai dar tik pradeda ropštis iš lovų ir ruoštis naujai dieną, ją jau nuo 6:30 val. yra pradėjęs Eddie Howe. Šiam treneriui patinka pirmam atvykti į ofisą, esantį Goldsandso stadione. Jam tai puiki proga ramiai ir be jokių trukdžių pradėti darbus prie skrupulingai sutvarkyto stalo.

Eddie ofise
Eddie Howe savo darbo kabinete.

Bournemouth klubo sėkmės priežastis – treniruotės ir jų užsispyrimas tobulinti turimus žaidėjus, o ne juos pakeisti kitais. Eddie Howe jaučia didelę aistrą trenerio darbui ir gailisi, kad tuo metu kai buvo žaidėjas, nelankė trenerių kursų. Tokios jo klaidos nekartoja jo žaidėjai, kadangi trenerio paraginti, keletas jų vasarą praleido trenerių kursuose. Eddie mano, kad tai pakeičia žaidėjų mąstymą, o jis savo komandoje nori turėti mąstančius žaidėjus.

Eddie Howe su asistentais kiekvieną treniruotę suplanuoja iki smulkiausių detalių, o laikas suplanuotas sekundžių tikslumu. Pasibaigus treniruotei, visą jos planą Eddie Howe persirašo į savo A4 formato užrašų knygą. Šiame jo dienoraštyje yra surašytos visos jo treniruotės nuo to laikotarpio, kai jis tapo vyriausiuoju treneriu. Howe sako, kad jei pamestų šiuos užrašus, tai jam iš skausmo plyštų širdis.

Kiekviena treniruotė yra filmuojama, o vėliau peržiūrima, kad visas trenerių štabas pamatytų, ką buvo galima padaryti geriau. Treniruotės metu Howe duoda aiškias ir trumpas instrukcijas žaidėjams. Jis autoritetingas, nes kaip pats sako: „Gali pravesti pačią geriausią treniruotę pasaulyje, bet jeigu iš žaidėjų neišreikalavai to, ko siekei treniruotės metu, vadinasi, ji buvo beprasmiška“.

Eddie Howe nekopijuoja pratimų iš įvairių knygų. Jis žino savo žaidimo filosofiją ir remdamasis ja kuria pratimus. Pritrūkus idėjų pratimams stebi kitų ir savo komandos rungtynes ir užfiksavęs „įdomesnius“ momentus, jų pagrindu suplanuoja pratimą. Prieš savo pirmąjį sezoną Premier lygoje, jis daug laiko praleido keliaudamas stebėti kaip dirba kiti klubai. Šių kelionių metu jis aplanke Athletic Bilbao, Fiorentina ir Empoli klubus.

ED
Eddie Howe treniruotės metu.

Pagal Eddie Howe, šiuolaikinis treneris gerai išmanyti turi ne tik treniravimą ir darbą aikštėje, bet ir darbą su kompiuteriu. Šių laikų treniravimas neįsivaizduojamas be rungtynių analizės, įvairių video montažų ir Power Point prezentacijų.

***   *   ***

Howe yra apsėstas trenerio darbu ir jam skiria daug laiko sunkiai dirbdamas, kad Bournemouth klubui nebetektų išgyventi tokio nusivylimo, kaip prieš keletą sezonų. Žinoma, dėl tokio atsidavimo darbui kenčia jo šeima. Eddie Howe neslepia šio fakto. Tikriausiai derėtų pasakyti, kad kenčia visų trenerių šeimos ir jei kuris iš jų nesutiktų su šiuo faktu, tai jis meluoja. Jeigu nori teisingai atlikti trenerio darbą, tai jis „suvalgo“ visą tavo laiko, nes tau nuolat reikia kažką padaryti.

eddie-howe_3113218b

Dėl tokio darbo intensyvumo Howe yra sunku „atsijungti“ nuo futbolo, net kai yra su šeima. Žinoma, tai nereiškia, kad jis nesimėgauja praleidžiamu laiku su šeima, bet futbolas visada yra šalia. Prieš priimdamas sprendimą tapti Bournemouth treneriu, jis turėjo pokalbį su savo žmona ir jai pasakė, kad tapus Bournemouth treneriu gyvenimas nebebus toks koks buvo, nes šis darbas taps jo manija ir jų gyvenimai pasikeis. Pasirodo, šie jo pasakyti žodžiai žmonai išsipildė.

howe family
Eddie Howe su žmona ir vaiku.

Po 12 valandų dienos darbo, jis susirenka daiktus ir keliauja namo, nes jis reikalingas ne tik savo žaidėjams, bet ir žmonai, ir dviem vaikams. Be jų, jo dar laukia ir juodas labradoras vardu Erikas. Po praleisto laiko su šeima, Eddie Howe su savo šunimi iškeliauja į pajūrį. Čia judviejų praleistas laikas yra metas, kai Howe atsipalaiduoja ir bent trumpam „atsijungia“ nuo futbolo.

Eddie Howe tikriausiai yra vienintelis Premier lygos treneris gyvenantis semi-detached name ir kuris visai ne prie jūros, o paprastame rajone. Ne pinigai yra jo motyvacija, o laimė ir džiaugsmas savo darbu. Ne veltui Jurgen Klopp jį laiko įdomiausiu Anglijos futbolo treneriu.

Treneris Giedrius

Šaltiniai:

The Guardian / A day in the life of Bournemouth’s manager Eddie Howe.

Independent / Eddie Howe: The Bournemouth manager is England’s Special One.

The Telegraph / Eddie Howe and the amazing story of Bournemouth’s meteroic rise.

Independent / Eddie Howe interview: Steady Eddie seeking right balance at Bournemouth.

Fourfourtwo.com / The case for Eddie Howe: The golden boy for England’s silver generation.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *