Giedriaus Budgino blogas

Trenerio portretas: Antonio Conte

AC banner

Dar būdamas vaikas pradėjau domėtis futbolu. Mėgstamiausia mano futbolo rinktinė buvo Ispanija, nes joje žaidė Raulis. Ispanijos rinktinės palaikymas tesėsi iki Euro 2016 futbolo čempionato, kai pamačiau kaip žaidžia Italijos rinktinė, kurią treniravo Antonio Conte. Buvau sužavėtas italų futbolu ir dar iki rungtynių tarp Italijos ir Ispanijos sau pasakiau, kad „keičiu“ komandas. Dabar palaikau italus, o ispanus palieku. Gaila, bet… Ką Antonio Conte padarė su italais, to nesitikėjo niekas, net patys italai. Puikus jo darbas su Juventus komanda ir Italijos rinktine, lėmė tai, kad jam buvo pasiūlyta užimti Chelsea trenerio postą. Nedaug ką žinojau apie Conte, bet nutariau, kad pats laikas iš arčiau susipažinti su šiuo treneriu. Kviečiu ir Jus šiai pažinčiai.

Antonio Conte ir jo mokytojai

Retai kurie žaidėjai turi tokią privilegiją, kokią turėjo Antonio Conte – žaisti geroje komandoje, kurią treniruoja geras treneris. Jų jis savo karjeroje turėjo kelis – Giovanni Trapattoni, Marcello Lippi ir Carlo Ancelotti. Antonio žavėjosi šiais savo mokytojais, o pastarieji jame matė žmogų, kuris buvo gimęs būti lyderiu. Turino „Juventus“ žaidėju Conte tapo 1991 metais, kai Italijos futbole dominavo Arrigo Sacchio AC Milanas. Trapattoniui esant „Juventus“ treneriu, The Old Lady Serie A nugalėtojais netapo, bet nepaisant to, Conte‘s pirmieji metai praleisti Turine buvo labai svarbūs.

Į Turiną Conte atvyko būdamas 22 metų, iš nedidelio Lečės miesto, kuriame jis augo su tėvais ir dar dviem broliais – Gianluca ir Daniele. Tėvas buvo religingas, griežtas ir gana įtakingas Lečės mieste ir šio miesto futbolo gyvenime. Jis savo sūnums futbolą žaisti leisdavo tik jiems paruošus namų darbus. Lečė ir Turinas – visiškos priešingybės. Conte gyveno Italijos pietuose, kur niekada netrūko saulės ir kur jį visada supo draugai. Turine viskas kitaip: šalta, apsiniaukę, nuolatinis rūkas. Prisimindamas tuos laikus, Antonio Conte sako: „Vos atvykus į Turiną aš klausiau savęs, ką aš čia darau? Nors ir uždirbau daugiau, bet buvau toli nuo namų, toli nuo savo draugų, toli nuo jūros. Mane sulaikė tik vienas dalykas – nenorėjau grįžti namo kaip pralaimėtojas.“

Su Trapattoniu
G. Trapattoni ir A. Conte

Buvo laikotarpis, kai Antonio norėjo viską mesti ir grįžti į gimtąjį miestą. Conte‘s debiutas buvo pažymėtas nesėkme. Draugiškų rungtynių metu su Miuncheno „Bayern“, jis atliko netikslų perdavimą atgal ir … „Bayern“ įmušė įvartį ir iškovojo pergalę. Nors tai tebuvo draugiškos rungtynės, apie jas vis tiek mirgėjo visi laikraščiai. Dieną po rungtynių Antonio Conte vaikščiojo ir galvojo apie tai kas nutiko rungtynėse. Jis jautėsi prastai ir nebuvo tikras ar čia ta vieta, kurioje jis turi būti. Visai netikėtai iš kažkur išdygsta Trapattoni‘s ir lyg skaitydamas jo mintis paklausė: „Juk tu negalvoji apie vakarykštes rungtynes ir savo klaidą? Ei, liaukis! Galvok tik apie ateitį, nes tu čia praleisi daug metų, viskas bus gerai.“ Jei ne šis netikėtas pokalbis, gali būti, kad Conte būtų palikęs Turino miestą.

Tada buvo Marcelo Lippi, o su juo Juventus laimėjo tris Serie A čempionatus 1995, 1997 ir 1998 metais. Dar buvo trys UEFA Čempionų lygos finalai, iš kurių tik vieną pavyko laimėti. Antonio Conte niekada nelaikė savęs techniškiausiu ir gabiausiu  žaidėju, kitaip sakant predestinato – sutvertu futbolui, bet jo užsispyrimas, atsidavimas komandai, kovingumas ir kitos geros savybės lėmė tai, kad jis tapo Juventus kapitonu.

Vaikas
A. Conte

Antonio Contei būnant 29 metų, Juventus treneriu tapo Carlo Anchelotti. Jam treniruojant nutiko tai, kas padarė didelę įtaką Contei. Likus aštuonioms rungtynės iki Serie A čempionato pabaigos, Juventus buvo pirmoje vietoje ir visiems buvo aišku, kad jie ir laimės 1999/2000 čempionatą. Bet taip nenutiko – per paskutines aštuonias varžybas Juventus pralaimėjo keturis kartus ir su 71 tašku liko antri, o pirmi – su 72 taškais – Serie A nugalėtojais tapo Romos „Lazio“. Tuos metus Contei yra sunku prisiminti: „Tai buvo nepakeliama. Septynias paras negalėjau užmigti, net akių sumerkti nepavyko… pralaimėjome Scudetto, nors pergalė ir buvo mūsų kišenėje.“

Šis pralaimėjimas atskleidė ir parodė, kaip Conte nekenčia pralaimėti. Kiekvienas pralaimėjimas jam yra pamoka: stengiesi suprasti kodėl pralaimėjai. Pralaimėti skaudu, laimėti – smagu. Tik iškovojus pergalę jį aplanko ramybė ir atsipalaidavimas, tad tam, kad tokia būsena jį aplankytų kuo dažniau, Antonio Conte daug dirba, kad rastų sprendimus toms problemoms, kurios trukdo laimėti.

Trenerio karjera

Antonio Conte žaidėjo karjerą baigė 2004 metais, kai jam 35 metai. Darbas su buvusiais Juventus treneriais jam turėjo didelės įtakos toliau likti ir darbuotis futbole. Conte nusprendė pats būti treneriu. Jeigu kaip žaidėjas jis savęs ir nelaikė predestinato, tai su trenerio darbu buvo visai kitaip. Jis jautėsi esąs sutvertas trenerio vaidmeniui.

Trenerio karjerą jis pradėjo 2006 metais Arezzo klube, kuris rungtyniavo Serie B lygoje. Italijoje yra tradicija, kuri vadinasi Fare la gavetta, kuri reiškia, kad treniravimo karjerą reikia pradėti nuo žemesnių lygų. Conte taip ir padarė. Pradžia nebuvo sėkminga, vos po devynių rungtynių, per kurias komanda neiškovojo nė vienos pergalės, jis buvo atleistas jau spalio mėnesį. Jo vietą užėmė dabartinis SSC Napoli treneris – Maurizzio Sarri, bet jam sekėsi dar prasčiau, todėl kovo mėnesį klubas į darbą susigražino Conte. Nors rezultatai ir pagerėjo, klubas vis tiek neišvengė iškritimo į žemesnę lygą.

Arezzo klube
Arezzo treneris

Po darbo Arezzo klube jis buvo pakviestas dirbti į kitą Serie B lygos komandą – AS Bari. Antraisiais darbo metais jam pavyko su komanda iškovoti kelialapį į aukščiausią lygą, bet kontraktą su klubu nutraukė dėl to, kad vadovybė nesutiko skirti pinigų tiems žaidėjams, kurių norėjo Conte. Serie A lygoje jis planavo žaisti taktika 4-4-2, kuri virsdavo į 4-2-4, nes naudojantis šia sistema jo komandos rinkdavo taškus. Tokia taktika Italijoje buvo neįprasta, tuo metu vyravo taktinė sistema 4-3-1-2.

Po sėkmės AS Bari klube Antonio Conte buvo pasiūlytas darbas Atalanta klube. Čia jo laukė nesėkmės. Vos po 14 rungtynių jis buvo atleistas. Gali būti, kad Conte dar nebuvo visai pasiruošęs darbui Serie A. Jis grįžo atgal į žemesnį divizioną, kuriame ėmėsi darbo su AC Siena. Per vieną sezoną jam pavyko su šia komanda patekti į Serie A lygą. Jo darbas buvo pastebėtas. Juventus pakvietė jį pokalbiu dėl darbo, kurio metu Antonio Conte aiškiai pasakė, kad Juventus neturėtų būtu ten, kur yra, nes tai komanda, turinti priklausyti futbolo elitui, o taip nebuvo. Klubo vadovus tai sudomino ir jie jo paklausė ką jis pakeistų. Conte‘s atsakymas truko tris valandas, per kurias jis dėstė savo idėjas ką ir kaip jis darytų. 2011 metais Conte paskirtas Juventus treneriu, tos pačios komandos, kuri po Calciopoli skandalo bandė sugrįžti į šlovingus laikus, bet jau du sezonus iš eilės Serie A lygoje užimdavo 7-ąją vietą.

AC Siena

Antonio Conte tikrai sugebėjo pakeisti Juventus komandą, nes jau pirmojo sezono metu, jo žaidėjai žaidė taip, kaip jau senai nebuvo žaidę. 2011/2012 m. sezone Juventus Serie A čempionate per visą sezoną nepralaimėjo nė vienų rungtynių ir tapo čempionais. Čempionais jie tapo ir 2012/2013 m. Čempionais jie tapo ir 2013/2014 m., per kurį surinko net 102 taškus!!!

Antonio Conte 2015 metais tapo Italijos rinktinės treneriu. Patys italai nelabai tikėjosi iš Azzuri rinktinės gerų rezultatų Euro 2016 čempionate, nes lyginat rinktinės sudėtį su ankstesnėmis italų komandomis Pasaulio ir Europos čempionatuose, ji buvo gerokai silpnesnė. Nepaisant to, Antonio Conte sugebėjo padaryti tai, ko niekas nesitikėjo. Jo vedama Italijos rinktinė nukeliavo iki ketvirtfinalio, kuriame tik po 11 metrų baudinių „loterijos“ nusileido Vokietijos rinktinei.

AC Euro2016

Dar nesibaigus Euro 2016 jau buvo aišku, kad Antonio Conte bus naujasis Chelsea treneris. Jis perėmė vadovavimą komandai, kurios moralė buvo smukusi treniruojant Jose Mourinho. Kaip Contei sekėsi pirmaisiais metais Premier lygoje, žinome visi, – jo treniruojama Chelsea tapo Anglijos Premier lygos čempionais.

Koks yra Antonio Conte?

Conte yra užsispyręs treneris ir jis padarys viską, kad tik jo komanda laimėtų. Iš savo žaidėjų ir kolegų jis reikalauja šimtaprocentinio atsidavimo. Priprasti prie jo keliamų reikalavimų reikia laiko. Savo darbui jis labai atsidavęs. Viską jis daro dideliu tikslumu, daug dėmesio skiria net smulkiausioms detalėms. Conte dirba taip kruopščiai, nieko nepraleisdamas pro akis, lyg jį būtų apėmęs maniakinis perfekcionizmas. Pradžioje su juo sunku, bet kai pamatai, kad jo darbo metodai duoda vaisių ir padaro tave geresniu žaidėju, supranti, kad jis geriausias.

Visi žino apie Conte‘s darbo metodus ir jo kruopštų ir smulkmenišką ruošimąsi treniruotėms ir rungtynėms. Prasidėjus rungtynėms, jo komandos žaidėjai žino viską apie varžovus: žino jų stipriąsias ir silpnąsias vietas. Viskas išanalizuota ir nepalikta jokios vietos atsitiktinumui. Ir visa tai Antonio Conte daro dėl to, kad kiekvienas pralaimėjimas jam prilygsta mirčiai ir jis jaučiasi gerai tik tada, kai iškovoja pergalę. …Conte‘s dukters vardas – Viktorija, kas reiškia „pergalė“.

Antonio Conte su žmona ir dukra
Antonio Conte su žmona ir dukra

Žaidėjai, kurie dirbo su Conte, jį vadina „Plaktuku“, nes jis tave „kala“ tol, kol tu supranti, ko jis iš tavęs reikalauja. Ne vienas Chelsea žaidėjas jau sakė, kad Conte daug dėmesio skiria taktikai. Žaidėjai tol atlieka taktinius pratimus ir kombinacijas, kol jos jiems tampa lyg įgimtu ir savaime suprantamu dalyku. Chelsea treneris siekia, kad jo žaidėjai aikštėje visada žinotų ką daryti kiekvienoje situacijoje. Jis prisimena tuos laikus, kai dar pats žaidė ir tas situacijas, kai jis gavęs kamuolį, nežinodavo ką su juo daryti… Jis nori, kad jo žaidėjai žinotų ką daryti gavus kamuolį, todėl jis jiems visada yra paruošęs planą A, planą B ir planą C.

Antonio Conte su Juventus laimėjo tris Serie A čempionatus iš eilės
Antonio Conte su Juventus laimėjo tris Serie A čempionatus iš eilės

Antonio Conte‘s buvęs asistentas Italijos rinktinės trenerių štabe – Massimo Carrera, teigia, kad pagrindinis Conte‘s ginklas – entuziazmas. Jis sugeba užkrėsti žaidėjus savo energija ir atsidavimu darbui. Beje, Massimo Carrea šiais metais Rusijoje treniravo Maskvos „Spartak“ ir su šia komanda tapo šalies čempionais.

Italijos strategas daug laiko praleidžia kalbėdamasis su žaidėjais, nes tai leidžia juos geriau pažinti ir įtikinti žaisti taip, kaip to nori treneris. Per visą savo žaidėjo ir trenerio karjerą Antonio Conte suprato, kad žaidėjas visada turi du variantus – žaisti už komandą arba prieš ją. Pastarojo varianto Conte stengiasi išvengti. Italas puikiai išmano kokį svarbų vaidmenį atlieka trenerio asmenybė ir jo kuriamas ryšys su žaidėjais. Ši tema jam buvo aktuali dar studijų laikais, jo baigiamojo darbo tema buvo „Trenerio asmenybė“.

Pirmieji metai Londone

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokia buvo Chelsea komanda, kai jis pradėjo ją treniruoti. Paskutinius du sezonus ją treniravo Jose Mourinho. Antro sezono jis nebaigė, nors po sugrįžimo į Londoną, jau pirmąjį sezoną jo treniruojami Chelsea žaidėjai tapo čempionais. Antrasis Jose Mourinho sezonas buvo labai prastas, tokio blogo sezono, kai klubą nupirko Romanas Abramovičius, komanda dar nebuvo turėjusi. Jose Mourinho buvo atleistas, o jo vietą iki sezono pabaigos užėmė Guusas Hiddinkas. Chelsea sezoną baigė užimdami 10-ąją vietą, nuo nugalėtojais tapusių Leicester City jie atsiliko 31 tašku!!!

Žaidėjai buvo neatpažįstami, jie žaidė visai ne taip, kai būtų galėję žaisti. Contei tapus treneriu, jis kalbėjo apie tai, kaip niekas nesitiki, kad Chelsea naujajame sezone gali būti vienais iš pretendentų laimėti Premier lygą. Į Londoną jis atvyko nusiteikęs rimtai dirbti. Jau pirmojoje savo spaudos konferencijoje, jis žodį „darbas/dirbti“ pavartojo net 32 kartus.

Chelsea treneris
Chelsea treneriu tampa Antonio Conte

Antonio Conte Anglijos futbolo kultūrai jaučia didelę pagarbą ir Premier lygą vadina sunkiausia futbolo lyga pasaulyje, nes čia per paskutines dešimt rungtynių minučių nugalėtojas gali pasikeisti kelis kartus, priešingai nei Italijoje. Nors italas ir nemokėjo labai gerai kalbėti anglų kalba, jis vis tiek pirmojoje spaudos konferencijoje kalbėjo angliškai. Klubo valdyba leido ir sutiko, kad Conte pradžioje kalbėtų savo gimtąją kalba, bet jis taip nesielgė. Kiti Premier lygos naujieji treneriai elgėsi kitaip. Pvz., Watford treneris Walteris Mazzari naudodavosi vertėjo paslaugomis, o Mauricio Pochettino, kai treniravo Southampton komandą, kalbėjo ispaniškai.

Jo pagarba Anglijos futbolui, Chelsea klubui ir šio klubo fanams lėmė tai, kad sirgaliai jį greit pamėgo. Pirmose rungtynėse Antonio Conte pamatė, kaip tribūnose kažkas laikė iškėlęs Italijos vėliavą. Contei pavyko Chelsea klube sukurti šeimyninę atmosferą, kurioje žaidėjai vienas kitu pasitikėtų ir svarbiausia pradėtų tikėti, kad jie gali laimėti, kad jie yra nugalėtojai.

Sezono pradžia buvo puiki – iškovotos trys pergalės iš eilės. Po jų sekė pralaimėjimai Liverpoolio ir Arsenalo komandoms. Šie pralaimėjimai privertė Misterį Antonio Conte kažką keisti. Ir jis pakeitė – komanda pradėjo žaisti taktiką 3-4-3. Šiems taktiniams pokyčiam pritarė Romanas Abramovičius, direktorė Marina Granovskaia ir techninis direktorius Michael Emenalo. Po šių pokyčių Chelsea laimėjo 13 rungtynių iš eilės.

AC Chelsea
2016/2017 m. Premier lygos nugalėtojai FC Chelsea

Tai, kad Chelsea nežaidė Europos turnyruose, davė jiems daug laiko taisyti savo žaidimo klaidas ir tinkamai žaidėjams išaiškinti ko iš jų reikalauja Antonio Conte. Chelsea treneris daug laiko skiria video analizėms, už kurias atsakingas Contes brolis – Gianluca. Italas labai atidžiai analizuoja treniruočių įrašus, atkreipia dėmesį į smulkiausias detales ir nieko nepraleidžia pro akis. Peržiūrinėjant vaizdo įrašus kartu su žaidėjais, jiems jau po 5-10 minučių pasidaro nuobodu, bet Antonio Conte įtikino žaidėjus, kad vaizdo peržiūros skirtos ne tam, kad būtų parodytos jų klaidos, bet tam, kad komandos žaidimas taptų daug geresniu.

Futbolo sezonas trunka 9 mėnesius ir per visą šį laiką Chelsea komandai pavyko demonstruoti puikų ir vieningą komandinį žaidimą. Conte komandos vienijimą pradėjo dar sezono pradžioje, kai suorganizavo „pikniką“ žaidėjams, trenerių štabui ir jų šeimos nariams. Jo metu žaidėjai dalyvavo treniruotėje, o žaidėjų vaikai žaidė futbolą ta proga paruoštoje nedidelėje futbolo aikštelėje.

Antonio Conte sudalyvavo ir Šv. Kalėdų vakarėlyje, skirtame klubo darbuotojams. Tokio vakarėlio metu visada yra paleidžiamas klubo trenerio vaizdo sveikinimas, nes jie dažniausiai tokioje šventėje nedalyvauja. Conte taip pat padarė vaizdo sveikinimą, bet jo neprireikė – paskutinę minutę jis nusprendė sudalyvauti vakarėlyje ir visus asmeniškai pasveikinti Šv. Kalėdų proga. Treneris ne tik apsilankė vakarėlyje, bet kiekvienam darbuotojui padovanojo po vyno butelį su sveikinimu, kuriame buvo užrašyti Hanibalo žodžiai, kuriuos jis pasakė savo kariams jiems pranešus, kad bus neįmanoma drambliais kirsti Alpių: „Mes rasime kelią, o jei ne, tai patys jį nutiesime.“

Per visą savo trenerio karjerą Antonio Conte įrodė, kad per trumpą laiką jis sugeba pasiekti gerų rezultatą. Tą jis padarė su Siena ir Juventus klubais, su Italijos rinktine ir šį kartą tai padarė su Chelsea. Kitas sezonas bus daug sudėtingesnis, nes be Premier lygos, jie dar žais UEFA Čempionų lygoje. Neturėtume abejoti, jog Conte jau turi planą artėjančiam sezonui. Vienintelis jo tikslas futbole – pergalė ir dėl jos jis yra pasiryžęs padaryti tiek darbo kiek jo reikės.

Giedrius Budginas

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *