Giedriaus Budgino blogas

Manchester City Futbolo Akademija

Landing_CFA

Kai Manchester City futbolo klubą 2008 metais įsigijo investuotojai iš Rytų Azijos: Khaldoon Al Mubarak ir Šeichas Mansouras, žmonės piktinosi. Jie sakė, kad tai griauna ir naikina futbolą. Bet 2008 metai jau senai praėjo, o investuotojai, pasirodo, jokios žalos žaidimui nepadarė. Priešingai, Man City vadovų į klubą investuoti pinigai ne tik naujam gyvenimui prikėlė Premier lygos vidutiniokę, bet ir pakeitė Rytų Mančesterio veidą: regione sumažėjo nedarbo lygis, pagerėjo vietos ekonomika, nes 80 procentų klubo darbuotojų yra Mančesterio gyventojai, o 70 procentų reikalingų medžiagų įvairiems darbams atlikti ir reikalinga įranga yra perkama iš įmonių įsikūrusių Mančesteryje.

Naujieji klubo savininkai padėjo Man City du kartus tapti Premier lygos čempionais. Pinigai padėjo į klubą prisivilioti gerus žaidėjus ir gerus trenerius. Dabar Man City yra viena stipriausių futbolo komandų Europoje ir galime būti įsitikinę, kad kasmet ši komanda taps vis geresne. Norint, kad klubo sėkmė kasmet augtų, reikalinga pamaina tiems žaidėjams, kurie dabar atstovauja klubą. Šeichas Mansouras į klubą atvyko ne su trumpalaikėmis ambicijomis: jo tikslas sukurti tokią klubo struktūrą, kuri užtikrintų ir garantuotų klubo sėkmę ateityje. Tokiam tikslui įgyvendinti buvo skirti 215 mln. eurų už kuriuos buvo pastatyta Manchester City Futbolo Akademija.

Šeicho Mansouro vizija
Šeicho Mansouro vizija

Naujai pastatyta Akademija buvo atidaryta 2014 metų pabaigoje ir dabar ji laikoma viena geriausių Akademijų pasaulyje. Kuriant Akademiją buvo įdėta ne tik daug pinigų, bet ir daug pastangų. Niekas nebuvo praleista pro akis, kiekviena smulki detalė buvo apgalvota ir viskas padaryta taip, kad Akademijos „gyventojams“ ši vieta padėtų pasiekti potencialą.

Prieš pradėdami kurti ir statyti Akademiją, klubas atliko puikius namų darbus: jie aplankė 70 įvairių organizacijų Europoje, JAV ir Australijoje ir po šių kelionių buvo pasiūlyta 19 skirtingų versijų, kokia galėtų būti Akademija. Idėjų semtasi iš Arsenalo klubo, New York Knicks, Australijos Sporto Instituto ir Kataro „Aspire“ Akademijos ir kitų organizacijų.

Akademijos infrastruktūra

Akademija turi 16 futbolo aikščių, kurios atidžiai prižiūrimos ir visos jos laistomos iš lietaus perdirbtu vandeniu, kuris laikomas požeminiame rezervuare, o jo talpa – 8 mln. litrų. Akademija taip pat turi ir didžiulį futbolo maniežą, kuris daug didesnis už tą, kurį turi Anglijos futbolo asociacijos St. George Park centras. Daugiau kaip pusė Futbolo Akademijos Etihad Campus bazės yra skirta jaunimo futbolui. Pagrindinė komanda naudojasi trimis stadionais ir specialiai vartininkams parengta aikšte. Aikščių paviršių dengia skirtingos dangos, tad Man City komanda ruošdamasi būsimoms rungtynėms, pasirenka tokią aikštę, kurios danga yra tokia pat, kaip ir busimų varžovų aikštė.

Atskiras aikštės plotas taip pat „dedikuotas“ ir standartinių padėčių treniruotėms. Ši aikštė apsupta aukštų pastatų, kad vėjas nemaišytų set-pieces treniruotėms. Visą Akademijos teritoriją supa 2000 medžių. Tai padaryta tokiu tikslu, kad niekas neturėtų galimybės slapta filmuoti Man City treniruočių.

Manchester City Futbolo Akademija (Etihad Campus)
Manchester City Futbolo Akademija (Etihad Campus)

Vieta, kuriai buvo išleista daugiausia pinigų, yra trijų aukštų patalpos skirtos pagrindinei komandai. Pirmame aukšte įrengtos trys sporto salės skirtos fiziniam rengimui, pilatesui/jogai ir techninių įgūdžių lavinimui. Čia įrengtas hipoksinis bėgimo takelis, kai žaidėjams sukuriamos sąlygos atkartojančios įvairų aukštį virš jūros lygio, taip pat čia žaidėjams bėgimo metu galima sukurti skirtingas ekstremalias temperatūras. Atskiri kambariai skirti traumų gydymui šalčiu ir Ultra garsu.

Antrame aukšte įrengtos žaidėjų poilsio zonos, valgykla ir 56 vietų TV auditorija, kurioje žaidėjai gali peržiūrėti rungtynių ir treniruočių vaizdo įrašus. Čia taip pat yra departamentas, kuris atsakingas už žaidėjų priežiūrą: nuo jų pašto pristatymo iki tokių reikalų kaip mokesčiai, psichologinė pagalba, patarimai kaip naudotis socialinėmis medijomis ir prevenciniai mokymai kaip elgtis su alkoholiu ir narkotikais. Plakatai ant sienų pasakoja nelaimingas buvusių garsių žaidėjų istorijas – Paulo Gascoigne ir Paulo McGrath – ir čia galima perskaityti tokį užrašą: „Treniruokis kaip profesionalas, valgyt kaip profesionalas, gerk kaip profesionalas, tweeting kaip profesionalas“.

Trečiame aukšte paruošti kambariai, kuriuose žaidėjai gali permiegoti prieš rungtynes. Kambariai, prie kurių įrengimo prisidėjo miego mokslo ekspertai, panašūs į tokius, kokius galima rasti prabangiausiuose viešbučiuose. Iš viso yra 80 miegamųjų, iš kurių 40 skirta vizituojantiems sporto mokslininkams ir 12 kitiems lankytojams ir jaunųjų žaidėjų tėvams.

Akademija ir St. Bede mokykla

Manchester City futbolo akademija siekia, kad jų treniruojami jaunieji žaidėjai tobulėtų ne tik futbolo aikštelėje treniruočių ir rungtynių metu, bet ir už aikštelės ribų. Akademija siekdama, kad jų žaidėjai įgytų gera išsilavinimą, užmezgė ryšius su vietine St. Bede mokykla. Visi žaidėjai, su kuriais klubas pasirašo sutartis (sutartys su žaidėjais pasirašomos nuo 11 metų), patenka į šią mokyklą. Mokymosi programą, kurią paruošė Akademija kartu su mokykla, sudaro ne tik futbolas ir tradicinės disciplinos, bet ir tokios pamokos, kuriose mokiniai mokomi gyvenimo įgūdžių: mityba, karjeros planavimas, streso suvaldymas, tinkamas naudojimasis socialinėmis medijomis.

St. Bede mokykla
St. Bede mokykla

Visų mokinių mokslą apmoka Man City Akademija iki tol, kol jiems sueina 16 metų. Jeigu, kurio žaidėjo Akademijai nebereikia, tai klubas toliau moka už jo mokslą iki to momento, kol žaidėjas sulaukia 16 metų. Tokia mokymosi sistema padeda privilioti jaunuosius talentus į Akademiją ir ji naudinga ne tik žaidėjams ir jų tėvams, bet ir pačiam klubui.

St. Bede mokykloje mokiniai privalo ne tik gerai mokytis ir, bet ir gerai elgtis. Tiek Akademijoje, tiek mokykloje, Man City jaunieji auklėtiniai privalo laikytis aiškiai apibrėžto ir griežto elgesio kodekso: elgtis brandžiai (pagal savo amžių) ir nekelti sunkumų kitiems. Jeigu jaunieji žaidėjai ir nepasiekia pagrindinės komandos, tai jie įgyją gerą išsilavinimą, kuris jiems praverčia ateityje.

Žaidėjų ugdymas

Kiekvienos amžiaus grupės komandos – nuo jauniausių iki vyriausių – žaidžia tokio paties stiliaus futbolą. Jų žaidimo stiliaus pagrindinė savybė – kamuolio valdymas (ball possession). Kad komanda sugebėtų žaisti tokio stiliaus futbolą, jau nuo mažų dienų jaunieji Akademijos auklėtiniai yra mokomi kaip išlaikyti gautą perdavimą ir atsidurti su juo laisvoje zonoje, kai priešininkas tave spaudžia. Visas trenerių dėmesys sutelktas į žaidėjų technikos ir taktikos mokymą; fizinis rengimas – antraeilis dalykas.

Akademijos techninis personalas sako, kad būtų visai nesunku atskirti, kuris žaidėjas yra iš Man City Akademijos, net jei jie žaistų ir ne su Man City marškinėliais. Treneriai taip pat teigia, kad jeigu kokį dvylikos metų žaidėją, kuris, tarkim, yra centro gynėjas, perkeltume į U-16 komandą, tai jis visai puikiai žinotų ką daryti gavus kamuolį. Taip yra dėl to, kad visi Akademijos žaidėjai žaidžia vienodo stiliaus žaidimą.

Visos Akademijos komandos, kurios rungtyniauja 11 prieš 11, žaidžia taktine sistema 4-3-3. Nors ši taktika ir gali keistis, bet Akademijos žaidimo filosofija nesikeičia niekada: žaisti atakuojantį futbolą ir spausti varžovus, kai jie valdo kamuolį. Akademija turi labai aiškiai apibrėžtą ir detalizuotą futbolo filosofiją. Jų treniravimo filosofiją sudaro šešios pagrindinės treniruočių temos: nuo atakos kūrimo pradžios iki gynybos savo baudos aikštelėje. Visa treniruočių programa yra labai aiškiai išdėstyta ir aprašytos kiekvienos temos skirtingos fazės. Jeigu treniruočių programoje parašyta, kad 27-osios savaitės tema yra „gynyba“, vadinasi, visi 450 Akademijos žaidėjų to ir mokysis.

Giedrius Budginas

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *