Giedriaus Budgino blogas

Kaip Londono „Arsenal“ ieškojo naujo trenerio

Unai Emery

Futbolo klubas „Arsenal“ – vienas žinomiausių pasaulyje. Jo pagrindinė žvaigždė yra Arsenas Wengeras. Tai klubas, kuris fanų turi bet kuriame pasaulio kampelyje. Ilgą laiką klube niekas nesikeitė: vis užimama ta pati 4-oji vieta čempionate, kasmet žaidžiama UEFA čempionų lygoje, treneris – irgi tas pats… Bet galiausiai, praėjus 22 metams nuo 1996 m.,  įvyko reikšmingų pokyčių: paskirtas naujas treneris, užimta 6 vieta Anglijos futbolo čempionate ir… jokios Čempionų lygos. Svarbiausias pokytis iš visų išvardintų yra Arseno Wengero eros pabaiga. Londo klubas 2018–2019 metų sezoną pradės vadovaujamas naujo trenerio.

Tokiam didingam futbolo klubui kaip „Arsenal“ naujo trenerio paskyrimas –  atsakinga užduotis, kurią atliekant negalima suklysti, nes klaidos kaina gali būti didžiulė. „Arsenal“ yra viena iš nedaugelio „Premier“ lygos komandų, turinti aiškų savo žaidimo identitetą, kurį lengvą atpažinti. Manau, kad klubui svarbu, jog naujasis treneris turėtų tokias darbo ir žaidimo vertybes, kurios klube gyvuoja jau daugybę metų.

Arsenas Wengeras,  treniruojantis komandą nuo 1996 metų, šiemet, balandžio 20 dieną, paskelbė, kad atsistatydins pasibaigus sezonui. Po tokio pranešimo klubo vadovybė suformavo iš trijų žmonių sudarytą komitetą, atsakingą už naujo trenerio paskyrimą. Komitetą sudarė vadovas Ivan Gazidis, atrankos skyriaus vadovas Sven Mislintat ir Raul Sanllehi,  atsakingas už kontraktus ir klubo santykius su kitomis įstaigomis. Naujojo trenerio paieškos prasidėjo balandžio 25 d. ir baigėsi gegužės 15 dieną.

Ivan Gazidis

Klubas turėjo aiškius kriterijus, kuriais remiantis ieškojo tinkamiausio kandidato „Arsenal“ trenerio pareigoms užimti. Kriterijai buvo tokie:

  1. Atakuojantis ir patrauklus futbolas.
  2. Asmenybė, kurios vertybės sutampa su klubo vertybėmis.
  3. Gebėjimas kelti žaidėjų, ypač jaunų, meistriškumą, ir tai daryti remiantis detaliomis taktinėmis instrukcijomis ir kultūrinėmis vertybėmis.

Prieš pasirinkdama kandidatus, klubo vadovybė peržiūrėjo visą savo surinktą medžiagą apie juos, pasikalbėjo su daugybe žmonių, žinančių galimus trenerius. Pasibaigus šiam procesui, vieną patraukliausių darbo vietų futbolo pasaulyje buvo pasiūlyta užimti aštuoniems kandidatams. Tai – Mikel Arteta, Max Allegri, Unai Emery, Luis Enrique. Kitų keturių Ivanas Gazidis konkrečiai nepaminėjo. Tarp visų kandidatų ir komiteto, kuriam buvo pavesta dar iki 2018 pasaulio futbolo čempionato pradžios paskirti naująjį klubo trenerį, vyko ilgi pokalbiai. Per visą atrankos laikotarpį, prasidėjusį balandžio 25 d. ir pasibaigusį gegužės 15 d., nė vienas  kalbintųjų neatsisakė  stoti prie futbolo klubo „Arsenal“ vairo.

Prasidedant trenerio atrankos procesui, komiteto nariai tarpusavyje ilgai diskutavo, buvo aptartos galimos išankstinės jų nuostatos, simpatijos vienam ar kitam kandidatui. Pokalbių (jie vyko 20 dienų) su kandidatais metu visi trys komiteto nariai tarpusavyje bendravo minimaliai, kad jų nuomonės apie galimus trenerius nepadarytų įtakos kitiems komiteto nariams.

Pasibaigus atrankos procesui, visi trys komisijos nariai pateikė po tris  kandidatūras, iš kurių bus pasirinkta viena. Sumažinus sąrašą iki trijų, komitetas praleido visą dieną diskutuodamas apie likusius kandidatus. Dienos pabaigoje kiekvienas iš komiteto narių eilės tvarka surašė, ką siūlo naujuoju „Arsenal“ treneriu. Savo trjetukus priklijavę ant lentos pamatė, kad pasirinkimai sutampa! Ivan Gazidis, Sven Mislintat ir Raul Sanllehi  pirmuoju numeriu įrašė UNAI EMERY.

Komitetui vieningai nusprendus dėl tinkamiausio kandidato užimti komandos trenerio poziciją, savo sprendimą teko pristatyti klubo vadovams Stanui Kroenke ir jo sūnui Joshui, kurie tuo metu buvo Atlantos valstijoje (JAV). Parengtas 100 puslapių dokumentą apie U. Emery, kuriame buvo aprašyta jo istorija, pateiktos rekomendacijos, darbo analizė. Kartu su dokumentais klubo valdybai parodyti ir vaizdo klipai, kuriuose buvo galima pamatyti, kaip dirba U. Emery. Klubo valdyba, įvertinusi visą surinktą informaciją apie rekomenduojamą trenerį, entiuziastingai pritarė  pasiūlymui ir pavirtino U. Emery naujuoju „Arsenal“ treneriu.

Josh ir Stan Kroenke

Kodėl U. Emery? I. Gazidis „radare“ jis atsidūrė dar tada, kai treniravo Sevilijos futbolo klubą. Visur, kur dirbo šis futbolo asas, jo treniruojamos komandos tapdavo geresnėmis, o iškovotų pergalių procentas būdavo didesnis nei pralaimėjimų. Rinkdama informaciją apie kandidatus, klubo vadovybė daug bendravo su žmonėmis, kuriais pasitiki ir kurie yra vertinami futbolo pasaulyje, iš jų taip pat sulaukė daug gerų rekomendacijų U. Emery atžvilgiu.

Atrankos komitetui didelį įspūdį padarė trenerio pasiruošimas darbo pokalbiui. Į jį U. Emery atvyko puikiai išanalizavęs „Arsenal“ klubą, pristatė savo darbo analizę bei trenerių štabą, su kuriuo dirba. Be to, jis komitetui pateikė visų klubo žaidėjų analizę – jų stipriąsias ir silpnąsias žaidimo puses ir kaip juos galima išugdyti geresniais futbolininkais. Išanalizavo ne tik žaidėjus, bet ir tuos žmones, kurie dirba su pirmąja komanda,  paaiškino, kaip puikiai  jo trenerių štabas galėtų  suderinti darbus su jau esančiais darbuotojais.

U. Emery atitiko visus klubo keliamus prioritetus, o jo asmeninių  savybių kombinacija – dėmesys detalėms, sunkus darbas ir aistra futbolui – leido suvokti, kad  būtent jis yra tas žmogus, turintis tapti futbolo klubo „Arsenal“ pagrindiniu treneriu.

 

Giedrius Budginas

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *