Giedriaus Budgino blogas

Jaunimo programų ugdymo vadovas. Kas tai?

child-613199_1280Kiekvienas futbolo klubas turi turėti jaunimo programų ugdymo vadovą, kuris atsakingas už žaidėjų technikos ugdymo politikos įgyvendinimą. Šių pareigų apibrėžimas ir funkcijos priklauso nuo klubo dydžio ir jo ambicijų. Nepaisant to, klubui yra labai svarbu turėti žmogų, kuris koordinuotų ir stebėtų jaunimo ugdymo procesą. Jeigu to nėra, tai galime spėti, kad visi klube esantys vaikų futbolo treneriai dirba skirtingai ir tikrai jų nevienija jokia bendra žaidėjų ugdymo strategija. Tokia situacija gali sukelti nemažai situacijų, kurios gali išprovokuoti įvairiausius konfliktus tarp trenerių.

Lietuvoje vos keletas futbolo klubų turi darbuotoją, kurio pareigos vadinasi – jaunimo programų ugdymo vadovas. Tai Vilniaus FK „Žalgiris“ ir Gargždų FK „Banga“. Nenuostabu, kad šių klubų vaikų futbolas yra stiprus ir apie šių komandų pajėgumą žino visi. Gal šie jaunimo programų ugdymo vadovai ir neįgyvendina aiškiai apibrėžtos ir nustatytos futbolo ugdymo politikos, bet jie tikrai prisideda prie trenerių darbo koordinavimo ir padeda jiems įveikti begalę kylančių problemų, taip leisdami treneriui susikoncentruoti ties savo darbu. Neabejoju, jog Lietuvoje artimiausiu metu atsiras daugiau futbolo klubų, kurie savo darbuotojų personalą papildys tokiomis pareigomis.

Jaunimo programų ugdymo vadovas yra kaip „voras“ viso futbolo klubo tinkle. Jis atstovauja jaunųjų žaidėjų interesus, juos išklauso ir jų pageidavimus perduoda aukštesnio lygio valdybai. Šių pareigų atstovas turi palaikyti ryšius su futbolo federacija, valstybinėmis įstaigomis, pagrindiniu klubo treneriu ir kt. Jis įdarbina, vadovauja, instruktuoja, prižiūri jaunimo trenerius. Jis taip pat sprendžia kylančias problemas.

Jaunimo programų ugdymo vadovas puikiai sugeba deleguoti užduotis ir visada yra plačiai atmerktomis akimis ir atviromis ausimis. Jis neatsilieka nuo naujausių futbolo tendencijų, kuriuos liečia vaikų ir jaunimo futbolą. Jis ne tik dalyvauja trenerių kursuose, seminaruose, konferencijose, bet ir pats rengia mokymus savo klubo treneriams ir paskiria mentorius naujiesiems klubo treneriams.

Žinoma yra dar eilė visokių organizacinių/administracinių užduočių, kurias jis turi atlikti. Tokioms būtų galima priskirti: turnyro organizavimą, autobusų užsakymą išvykoms ir pan. Pastarosios užduotys neturėtų tapti kliūtimi įgyvendinti jaunimo futbolo politikos klube.

Geras jaunimo programų ugdymo vadovas turi sugebėti savo „darbuotojus“ padaryti entuziastingais ir duoti jiems tiksliai suformuluotas užduotis.  Žinoma, jis „vaikščiojanti“ enciklopedija, kuris atrodo patikimas klubo jauniesiems žaidėjams ir jų tėvams. Labai svarbu, kad jis turėtų įžvalgos ir suprastų, kokių reikia sąlygų, norint užtikrinti sėkmingą jaunimo futbolo mokymosi procesą.

Svarbu, kad tokias pareigas užimtų žmogus, turintis didelės patirties futbole. Akivaizdu, kad tokio darbo negali atlikti kažkas laisvu metu po darbo. Daugelis klubų šioms pareigoms samdo atskirus techninius koordinatorius, kuriuos įdarbina visu etatu. Tai nereiškia, kad mažieji klubai neteikia dėmesio šiems klausimams, juk kiekviename klube, mažas jis ar didelis, vyrauja panašios problemos liečiančios vaikų ir jaunimo futbolą. Mažieji klubai šią problemą sprendžią padalydami jaunimo programų ugdymo vadovo funkcijas treneriams (savanoriams treneriams), kurie ir taip treniruoja po kelias komandas.

Vienas dalykas akivaizdus: vaikų ir jaunimo futbolas yra sudėtinga futbolo sritis ir ji turi susilaukti tokio paties dėmesio ir resursų, kaip ir pagrindinė futbolo klubo komanda.

Treneris Giedrius

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *