Giedriaus Budgino blogas

Ispanijos futbolo fenomenas: Bilbao Athletic Club

Athletic club pagrindine foto

Šios vasaros futbolo transferų langas mus stebina didžiulėmis pinigų sumomis, už kurias galingieji futbolo klubai perka žaidėjus. Visame šiame pamišusiame žaidėjų pirkimų-perdavimų turguje neišvysime vieno klubo iš Ispanijos, tai Bilbao Athletic Club. Šis, Baskų regione įsikūręs klubas ypatingas tuo, kad jų komandai atstovauti gali tik iš šio regiono kilę žaidėjai!!!

Tokia suvaržyta žaidėjų atranka netrukdo Athletic Club komandai išlikti La Liga čempionate. Jie dar niekada nebuvo iškritę iš aukščiausio Ispanijos futbolo diviziono. Tą padaryti yra pavykę tik Madrido Real ir Barcelona klubams, bet šie klubai, skirtingai nei Bilbao komanda, neturi jokių apribojimų tam, kas gali atstovauti jų komandas.

Dar vienas sunkumas, su kuriuo susiduria Baskų komanda yra tas, kad jų regionas negali pasigirti dideliu gyventojų tankumu. Nepaisant nepalankios geografinės padėties, Athletic Club yra viena iš pirmaujančių pagal vidutinį žiūrovų skaičių rungtynėse. Beje, po atliktų stadiono atnaujinimo darbų, Athletic Club dabar turi ir vieną geriausių stadionų Ispanijoje.

Athletic Club komandos San Memes stadionas
Athletic Club komandos San Mames stadionas

Athletic Club yra tikras futbolo fenomenas, tai klubas, kuris išsiskiria savo filosofija iš visų kitų komandų ir tai padaro juos unikaliais ir vertais susidomėjimo. Johancruyffinstitute.com atliko Bilbao Athletic Club komandos analizę ir išsiaiškino, kas lemia šio klubo sėkmę. Trumpai pristatysiu jų atliktą studiją.

Baskija

Baskija yra autonominė sritis įsikūrusi šiaurinėje Ispanijos dalyje, kurią sudaro dvi teritorijos: Baskų valstybė ir Didysis Baskų regionas.

Baskija
Baskija

Baskų valstybėje gyvena apie 2.2 mln. gyventojų, o jos centras – Bilbao miestas. Tai didžiausias šios „valstybės“ miestas turintis apie 350 tūkst. gyventojų. Bilbao yra aštuntas miestas pagal dydį Ispanijoje. Pagal gyventojų skaičių šis miestas užima penktą vietą, bet lyginant jį su kitų Europos valstybių megapoliais, šis miestas palyginti mažas.

Baskų valstybė išsiskiria stipria ekonomika. Jos pagrindą seniau sudarė gamybos ir kasybos pramonės, o naujaisiais laikais baskai sugebėjo sėkmingai prisitaikyti prie šiuolaikinės ekonomikos ir dabar didžiausią pelną jie gauna iš aptarnavimo sferos. Jų BVP yra 30 proc. didesnis nei Ispanijos vidurkis, o baskų įmonės yra vienos tarp pelningiausių Europoje.

Futbolo istorija

Futbolas į Baskų valstybę atkeliavo XIX a. ir greit tapo populiariausiu regiono sportu. Iki XX a. vidurio Athletic Club buvo dominuojanti komanda La Liga čempionate ir dažnai užimdavo pirmą arba antrą vietą. Baskų futbolo klubas yra iškovojęs 8 La Liga ir 23 Ispanijos taurės „Copa del Rey“ trofėjus. Paskutinis „dublis“ buvo laimėtas 1984/1985 m. sezone.

XXI a. šis klubas nebėra dominuojanti jėga Ispanijoje, bet nors ir neužima prizinių vietų, jie vistiek sugeba užimti tokią vietą, kuri leidžia dalyvauti Europos futbolo turnyruose jau paskutinius keturis metus.

Užimta vieta La Liga čempionate
Užimta vieta La Liga čempionate

Nors Athletic Club rezultatai ir nebėra tokie kokie buvo tais šlovingais laikais, tai visai nedaro jokios įtakos žiūrovų skaičiui: jų nemažėja.

Žiūrovų skaičius rungtynėse

Nors Bilbao miestas ir nėra didelis, Athletic Club žiūrovų skaičius rungtynėse daro įspūdį: į kiekvienas namų rungtynes susirenka apie 10 proc. miesto gyventojų ir šis žiūrovų skaičius kasmet išlieka stabilus, nepaisant komandos rezultatų. Tai reiškia, kad tarp klubo ir žiūrovų yra stiprus ryšys, kuris nepriklauso nuo rezultatų aikštėje. Bilbao komanda yra lyg koks socialinis reiškinys, kuris simbolizuoja visą Baskų regiono kultūrą.

2013-2014 metais klubo stadione San Mames prasidėjo atnaujinimo darbai, ir kuriam laikui stadione sumažėjo vietų: iš 40.600 vietų liko tik 35.686. Pasibaigus stadiono renovacijos darbams stadionas dabar gali sutalpinti iki 53.289 žiūrovų.

San Mames stadiono užimtumas
San Mames stadiono užimtumas

Finansai

Atnaujinto stadiono panaudojimas paskutiniais metais yra sumažėjęs, bet tai nedaro didelės įtakos klubo finansams. Athletic Club daug pelno susilaukė 2014-2015 metais, kai rungtyniavo UEFA Čempionų Lygoje ir 2015-2016 metais, kai žaidė UEFA Europos Lygoje ir pasiekė ketvirtfinalio etapą. Šie pasiekimai padidino klubo pelną gautą už rungtynių transliacijas.

Klubo pajamos
Klubo pajamos

Kiekvienas klubas uždirbantis daugiau pinigų, jų vis daugiau išleidžia naujų žaidėjų įsigyjimui ir jų atlyginimams. Nors Athletic Club pajamos kasmet auga, bet pinigų suma, kurią jie skiria žaidėjų atlyginimams, nedidėja.

Pamajų dalis skirta žaidėjų atlyginimams
Pajamų dalis skirta žaidėjų atlyginimams

Nuo 2009-2010 metų iki 2015-2016 metų sezono, visi La Liga klubai bendrai transferams išleido 3.14 milijardų eurų; iš šios sumos Athletic Club  transferams skyrė tik 47 mln. eurų ir tai sudaro tik 1.5 procentų visos tos dalies, kurią La Liga klubai skyrė transferams.

Athletic Club verslo modelis

Baskų klubas nuo kitų klubų skiriasi tuo, kad jie laikosi savo filosofijos – ugdyti ir kontraktus siūlyti tik tiems žaidėjams, kurie yra kilę iš Baskų regiono arba buvo paruošti šio klubo akademijoje. Ši nerašyta taisyklė padeda skleisti Baskų vertybes futbolo pasaulyje ir turi didelės įtakos klubo verslo modeliui.

Visai nekeista, kad pagrindinėje komandoje rungtyniauja daugiau žaidėjų iš klubo akademijos, nei tų, kurie buvo įsigyti iš kitų komandų.

Nauji žaidėjai kasmet papildantys komandą
Nauji žaidėjai kasmet papildantys komandą

Kai Athletic Club žaidėjai susilaukia dėmesio iš kitų klubų, tai Bilbao klubo vadovybė siekia išlaikyti žaidėją, o ne pardavus pasipelnyti iš sandorio, kadangi klubas sunkiai randa pamainą parduotiems žaidėjams. O jeigu klubas ir parduoda žaidėjus, tai tik tokius, kurie turi maksimalią finansinę vertę. Taip nutiko su Javi Martinez’u – parduotas Miuncheno Bayern klubui, ir su Ander Herrea, kurį iš Baskų įsigijo Manchester United.

 

Pajamos ir išlaidos iš transferų
Pajamos ir išlaidos iš transferų
Už Javi Martinez ir Ander Herrera Athletic Club gavo 76 mln. eurų
Už Javi Martinez ir Ander Herrera Athletic Club gavo 76 mln. eurų

Gauti pinigai iš žaidėjų pardavimų, kartu su kitomis augančiomis pajamos ir griežta išlaidų politika, visiškai pakeitė komandos finansinį klimatą. Klubas sugebėjo ženkliai sumažinti trumpalaikes ir ilgalaikes skolas: jų beveik nebeliko. Bilbao Athletic Club yra vienas iš nedaugelio Ispanijos klubų, kuris yra pelno nesiekiantis klubas. Gautas pelnas nėra pasidalijamas tarp dalininkų, todėl visi pinigai lieka klube.

Pabaigai…

Athletic Club dabar išgyvena labai įdomų laikotarpį: pajamos didėja, išlaidos griežtai kontroliuojamos, skolų beveik nėra. Menkai tikėtina, kad tokia situacija galėtų drastiškai pasikeisti artimoje ateityje. Kitas klubas atsidures tokioje padėtyje, kaip dabar yra Athletic Club, turimus pinigus investuotų į naujų žaidėjų pirkimą arba pinigai būtų pasidalinti tarp dalininkų.

Klubo žaidėjų transferams didelių sumų nereikia, stadionas atnaujintas, treniruočių bazės puikios. Kur klubui leisti pinigus? Leisti jiems gal ir nereikėtų per daug. Gautas pajamas reikėtų taupyti, o jos labai praverstų tuo atveju, jeigu klubas iškristų į žemesnį divizioną. Klubui sunku įvertinti, kokias pasekmes atneštų iškritimas iš La Liga čempionato, nes jie dar niekada nėra buvę tokioje situacijoje.

Vienas iš svarbių darbų, kuriuos dabar galėtų daryti klubas, tai stengtis padidinti žiūrovų skaičių, kad naujajame padidintame stadione liktų mažiau tuščių vietų. Na ir žinoma, kad pinigų nereikėtų gailėti jaunųjų futbolo žaidėjų ugdymui, kadangi Baskų regione gerų talentų nėra per daug. Dėl kiekvieno talentingo žaidėjo Athletic Club komandai tenka konkuruoti su kitomis Baskų regione įsikūrusiomis komandomis, kurios taip pat rungtyniauja La Liga čempionate: Eibar ir Real Sociedad. Talentingų žaidėjų trūkumas gali turėti didžiausios įtakos Athletic Club verslo modelio sėkmingumui.

Giedrius Budginas

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *