Giedriaus Budgino blogas

Islandiška futbolo pasaka

islandija-futbolas

Islandija yra maža valstybė, turinti 332,529 gyventojų. Nedaug, bet nepaisant to, kokia ji maža valstybė, mes ją išvydome 2016 metų Europos futbolo čempionate. Tame pačiame, kuriame jie įveikė Anglijos futbolo rinktinę. Tokia jų sėkmė tikrai nėra atsitiktinė. Tai, kuo jie džiaugiasi šiandien, jie pradėjo kurti nuo 2000 metų. 2010 metais Pasaulio futbolo rinktinių reitinge Islandija buvo 112 vietoje. Dabar ji 21 vietoje. Susipažinkime su tuo, kaip jie sukūrė savo futbolo pasaką.

Infrastruktūra

Buvo laikai, kai Islandijoje futbolo priešsezonis trukdavo ilgiau nei pats sezonas. Šioje šalyje futbolo sezonas startuoja kovo mėnesį ir baigiasi rugsėjį. Tokią tvarką lemia oras. Bet dabar situacija visai kitokia. Per pastaruosius 10-15 metų labai pagerėjo sporto bazių situacija, kuriose galima visus metus vykdyti futbolo treniruotes. Islandijos futbolo infrastruktūra: 7 futbolo maniežai pilnų matmenų, 4 futbolo maniežai nepilnų matmenų, 25 dirbtinės dangos stadionai ir 150 mini futbolo aikštelių.

Pirmasis futbolo maniežas buvo pastatytas Keflavike netoli oro uosto 2000 metais, o pirmas stadionas, kuriame galima žaisti bet kokiu oru – 2001 metais. Naujų stadionų ir maniežų statybų pradžia sutampa su ekonominio pakilimo periodu. Tuo metu stadionų statyboms buvo labai palankus metas, nes buvo galima „imti“ daug paskolų iš bankų infrastruktūriniams projektams.

Vienas iš klubų, kuris daugiausia gavo naudos iš futbolo bazių statybų, buvo Breidabliko futbolo klubas, įsikūręs Reikjaviko priemiestyje. Jie buvo antrieji pasistatę futbolo stadioną 2002 metais ir dabar šis klubas turi didžiausią skaičių vaikų ir jaunimo, kurie lanko futbolo treniruotes. Breidablike vaikai treniruojasi 11 mėnesių per metus ir iki šešių kartų per savaitę.

breidablik-indoor-stadionas
Breidabliko futbolo maniežas

Islandijos futbolo infrastruktūra buvo gerinama ne vien iš banko paskolų. Vietiniai klubai ir valdžia tarpusavyje glaudžiai bendradarbiavo „kepdami“ stadionus ir maniežus. Islandijos futbolo federacija supirkinėjo žemes prie mokyklų ir jose pastatydavo dirbtinės dangos futbolo aikšteles. Federacija nusprendė pinigus leisti ne aukštiems futbolo funkcionierių atlyginimams ar prabangiems automobiliams, o futbolui.

Maniežų dėka dabar treniruotes galima vykdyti visus metus, o tai reiškia daug, labai daug treniruočių. Galimybė visus metus treniruotis, padėjo Islandijai išauginti ir paruošti techniškus žaidėjus.

islandijos-futboo-vaikai
Jaunieji Islandijos futbolo žaidėjai

Trenerių mokymas

Pristačius futbolo maniežų, stadionų ir aikštelių, jos prisipildė ne tik vaikais ir jaunimu, bet ir kvalifikuotais treneriais. Bet apie viską nuo pradžių…

Vien futbolo bazės nepakelia futbolo standartų, tą padaro kokybiškas trenerių mokymas ir kvalifikuoti treneriai. Islandijoje buvo laikai, kai treneriais dirbdavo tėvai, kurie turėjo labai ribotas futbolo žinias. Futbolo trenerių kursai neturėjo struktūros, o mokomas turinys buvo parenkamas atsitiktinai. Kursų vedėjų buvo prašoma pasidalinti savo patirtimi ir tuo, kas jiems atrodo svarbu.

Toks trenerių ruošimas negalėjo duoti pelno – gerų žaidėjų. Islandijos futbolo federacija tai suprato ir jiems teko iš naujo sukurti futbolo trenerių ruošimo schemą. Federacija išanalizavo ko jie nori, kad jų treneriai žinotų ir mokėtų, kaip juos mokys ir kaip dažnai jiems bus rengiami seminarai. Federacij parengusi trenerių ruošimo programą gavo iš UEFA leidimą rengti UEFA B, UEFA A ir UEFA PRO licencijų kursus. Islandija atsisakė savanorių futbolo trenerių. Dabar trenerio darbas yra labai rimta profesija, tad UEFA licencija yra privaloma.

Arigo Sacchi yra siūlęs, kad aukščiausio lygio trenerių kursai turi būti prieinami bet kuriam žmogui, nuo lifto prižiūrėtojo iki biržos maklerio. Atrodo, kad Islandijos futbolo federacija pasinaudojo šiuo Italijos trenerio patarimu ir kursai yra prieinami kiekvienam, jų kaina nėra didelė. Iš kursų federacija nesiekia pasipelnyti. Dabar Islandijoje yra apie 200-300 trenerių turinčių UEFA A licenciją ir apie 600-700 trenerių su UEFA B licencija.

Islandija atsisakė savanorių-mėgėjų trenerių. Visi treneriai yra kvalifikuoti ir dirba už atlyginimą. Dabar 5-6 metų vaikai pradėję lankyti futbolo treniruotes dalyvauja užsiėmimuose, kuriuos veda kvalifikuoti treneriai, turintys licencijas. Treniruojant jaunesniu kaip 8 metų vaikus privaloma turėti išlaikius „pusę“ UEFA B licencijos. Treniruojant vaikus, kuriems 10 metų ir daugiau, būtina turėti UEFA B licenciją.

3-10 metų vaikams treniruotės per metus kainuoja 300 eurų, 11-14 metų vaikams 420 eurų, 15-19 metų jaunuoliams kaina yra 500 eurų. Vaikams mokestis už treniruotes gali būti kompensuojamas klubo.

*****

Islandijos futbolo sėkmę sukūrė tikrai paprasti dalykai, kurie yra pasiekiami kiekvienai valstybei: treniruočių bazė ir kokybiškas trenerių ruošimas.

Treneris Giedrius

 

These Football TimesHow coach education set Iceland up for success

These Football TimesThe Icelandic football model

These Football TimesThe importance of facilities in player production

The GuardianFootball, fire and ice: the inside story of Iceland’s remarkable rise

The TelegraphEuro 2016: The story of Iceland’s unlikely footballing revolution 

The GuardianVolcano! The incredible rise of Iceland’s national football team

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *