Giedriaus Budgino blogas

Futbolo išminčius iš Portugalijos

 

Vitoras Frade
Vitoras Frade

Porto universitetas turi Sporto fakultetą. Tai baltas pastatas, berods dviejų aukštų, nelabai išvaizdus. Antrame fakulteto aukšte yra ilgas koridorius, o jo pabaigoje kabinetas priklausantis futbolo išminčiui – Vitorui Frade.

Vitoras Frade Sporto fakultete dėstė daugiau kaip trisdešimt metų. Nors dėstytoju nebedirba, kabinetą jam leido pasilikti, nes per eilę metų, šis kabinetas tapo vieta, kurioje Vitoras Frade iki šiol priima svečius iš įvairiausių pasaulio kampelių. Ko tie svečiai pas jį atvyksta? Atvyksta tam, kad išgirstų jį kalbant, kad gautų jo patarimų ir būtų pamokyti.

Vitor Frade yra 73 metai. Per savo ilgą akademinę karjerą jis susilaukė daug sėkmės, bet jo negalėtume pavadinti įžymia futbolo persona, jei turėtume omenyje šiuolaikinio futbolo žvaigždes: jo vardo neskanduoja minios, sirgaliai neprašo jo autografo. Jis netapo geru žaidėju, niekada netreniravo jokio klubo. Nepaisant to, jis sugebėjo tapti vienu žymiausiu futbolo teoretiku, kurio pagrindinis kūrinys – Futbolo periodizacija.

Porto Universiteto Sporto fakultetas
Porto Universiteto Sporto fakultetas

Futbolo periodizacija, tai jo dovana futbolui. Tai metodologija, o ne metodas. Vitorui Frade, Futbolo periodizacija yra kaip vadovavimo filosofija, asmeninė dogma, nuostatų sistema. Ši metodologija, kuri buvo sukurta Sporto fakulteto kabinete ir turi jau ištikimų savo sekėjų, yra labiau mąstymo būdas, o ne aiškinimas, kaip žaisti futbolą.

Futbolo periodizacija, tai metodologija ir pedagoginiai principai, kurie aiškina, kaip turėtų būti treniruojamas ir žaidžiamas futbolas, remiantis šio žaidimo logiška struktūra. Pagal taktinę periodizaciją, žaidimo loginę struktūrą sudaro keturi žaidimo momentai: 1) puolimas; 2) gynyba; 3) tranzicija iš gynybos į ataką; 4) tranzicija iš puolimo į gynybą. Treniruotės metu, bent vienas šios loginės strultūros momentas, turėtų dominuoti treniruotėje.

Žinomiausiu Vitoro Frade futbolo metodologijos sekėju yra Jose Mourinho. Šią metodologiją jis taikė dirbdamas Chelsea, Milano „Inter“, Madrido „Real“ ir toliau pagal ją dirbą „Manchester United“ klube. Bet tai ne vienintelis žinomas treneris, kuris dirba remdamasis Futbolo periodizacija. Kiti žinomi: Andre Villas-Boas, Vitor Pereira, Marco Silva, AC Monaco treneris Leonardo Jardim ir daugelis kitų Portugalijos futbolo trenerių. Futbolo periodizacijos fanu yra ir Anglijos regbio rinktinės treneris Eddie Jones.

Vitoras Frade
Vitoras Frade

Treneriai susidomėję Futbolo periodizacija ryžtasi asmeniškai susipažinti ir aplankyti Vitorą Frade Sporto fakultete. Jis sulaukia „gerbėjų“ iš Australijos, Brazilijos, Anglijos ir Skandinavijos šalių. Vitoras Frade turi 542 žmonių, kurie domisi jo darbu, elektroninio pašto adresus ir visiems adresatams jis siunčia laiškus. Juose Vitoras dalijasi savo kuriamais eilėraščiais, įdomių straipsnių nuorodomis, kurias jis pats perskaitė, pokalbiais su įdomiais treneriais, knygų rekomendacijomis ir moksliniais straipsniais apie robotiką, neuromokslą, smegenų veiklą ir pan. Adresyne yra ir Jose Mourinho elektroninis paštas.

Kad ir ką beskaitytų ar žiūrėtų Vitoras Frade, jis visada galvoja, kaip tai būtų galima pritaikyti futbole. Futbolo periodizacijai galima pritaikyti viską, nes ji pati apima visą futbolą. Pagal Frade, futbolas nėra dvimatis, jis daugiamatis. Futbolas nelijininis procesas, jo visuma nėra sudaryta iš atskirų dalių. Futbolas negali būti dalomas į atskiras dalis. Dėl šios priežasties Frade metodologija teigia, kad neturėtų būti atskirų, specifinių treniruočių, kurios būtų skirtos grynai tik fiziniam rengimui, taktikai ar technikai, nes visi futbolo komponentai tarpusavyje yra vienas nuo kito neatskiriami.

Vitoras Frade sako, kad treniruočių metu žaidėjai neturėtų bėgti tam, kad pagerintų savo ištvermę. Jie turi bėgti ir gerinti ištvermę būtent tokią, kokios gali prireikti rungtynių metu; treniruotėse mokytis perdavimų ne izoliuotoje situacijoje, bet būtent tokioje, kuri reikalauja iš žaidėjų mąstymo kur ir kada atlikti perdavimą. Treniruotės turi būti intensyvios, aktyvios ir sunkios (ne fizine prasme). Treneris nesako žaidėjams ką daryti, jis jiems duoda problemą ir žaidėjai turi ją išspręsti patys. Svarbiausia pats procesas, svarbiausia, kad žaidėjai rastų atsakymus į problemas.

Vitoras Frade
Vitoras Frade

Savaitės treniruočių procesą Vitoras Frade ir jo mokiniai, vadina morfociklu. Sezono metu, kiekviena savaitės treniruotė yra skiriama kaskart skirtingam žaidimo aspektui. Pvz., antradienis – ką daryti ir kaip žaisti, kai komanda valdo kamuolį; trečiadienis – ką daryti ir kaip žaisti, kai komanda yra be kamuolio; ketvirtadienis – dėmesys skiriamas pažinti būsimų varžovų stipriasias puses ir pan.

Komandos atliekami pratimai sezono metu gali skirtis, bet jie visada turi atspindėti ir sutapti su trenerio žaidimo idėjomis. Nepaisant to, koks būsimas varžovas, komanda neturėtų prarasti savo žaidimo identiteto. Vitoras Frade komanda palygino su chameleonu, sakydamas, kad chameleonas keičia spalvą, bet jis niekada nepamiršta, kad yra chameleonas. Išminčius neskirsto futbolo į  atakuojantį ar gynybinį futbolą: „Kai turi kamuolį, turi galvoti apie tai, kas nutiks, kai komanda praras kamuolį. Kai komanda kamuolio nevaldo, ji turi žinoti ką reikės daryti perėmus kamuolį“.

***  *  ***

Greitu metu parengsiu tekstą, kuriame plačiau pristatysiu Futbolo periodizacijos metodologiją.

Treneris Giedrius

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *