Giedriaus Budgino blogas

Feyenoord Futbolo Akademija

feynoord front

Olandijoje kasmet vyksta Rinus Michels apdovanojimai, kuriuos organizuoja Olandijos trenerių kongresas. Jų metu renkamas geriausias profesionalus treneris, geriausias “mėgėjas” treneris, geriausia profesionali akademija ir geriausia “mėgėjiška” akademija.

ntc-logo111

2015 m. geriausios profesionalios futbolo akademijos prizas atiteko Alkmaro “AZ”. Šioje istorijoje įdomiausia tai, kad prieš tai, net penkis metus iš eilės (2010-2014), šį futbolo „Oskarą“ laimėjo Roterdamo „Feyenoord“ futbolo akademija!!!

Rinus Michels award
Feyenoord futbolo akademija apdovanota penkiais Rinus Michels apdovanojimais.

Finansinė krizė ir atgimimas

Pirmą kartą Feyenoord šį prizą laimėjo 2010 metais, tais pačiais, kai klubas nusprendė nebekartoti tų klaidų, kurias darė ankstesniais metas. Tai kas buvo anksčiau – finansinė krizė. Šios krizės pradžia buvo 2006 m., kai Feyenoord bandydamas susigrąžinti didelio ir šlovingo klubo vardą, nusipirko tris gerus Olandijos žaidėjus: Roy Makaay, Giovanni van Bronkhorst ir Kevin Hofland. Klubas tikėjo, kad šie žaidėjai padės klubui grįžti į elitą.

Gaila, bet taip nenutiko. Vietoj to, klubas susilaukė sunkios finansinės padėties, kadangi nebegalėjo žaidėjams sumokėti didelių atlyginimų, dėl to teko imti paskolas. Klubo skolos siekė 43 mln. eurų. Klubas buvo priverstas parduoti kiekvieną žaidėją, už kurį būdavo pasiūlyta „padori“ pinigų sumą. Paskutinis įvykis, kuris lėmė pokyčius klube, buvo pralaimėjimas PSV komandai rezultatu 0-10 (2010 m., spalio mėn.).

Po tokių įvykių klubas suprato, kad sėkmės nenusipirksi, o jei ir gali ją nusipirkti, tai tam reikia daugybės pinigų. Neturint pinigų ir įbridus į skolas, klubui teko žvilgsnį nukreipti į savo futbolo akademiją. Čia akademijai tyliai ir sėkmingai vadovavo buvęs žymus Feyenoord žaidėjas ir treneris Wim Jansen. Akademijoje jis pradėjo dirbti techniniu konsultantu 2005 metais, tuo metu, kai visas klubo dėmesys buvo skirtas greitai sėkmei pasiekti. Wim Jansen dirbo kita kryptimi, jis žiūrėjo į ateitį. Šiame klube jo darbas nebuvo susijęs vien tik su žaidėjas. Čia jis mokė ir trenerius, vesdamas jiems įvairius mokymus.

Wim Jansen
Wim Jansen

Wim Jansen 2006 m. priėmė sprendimą, kuris atnešė daug pelno Feyenoord futbolo klubui – jis įdarbino savo žentą Stanley Brard, kad jis padėtų restrukturizuoti klubo jaunimo sistemą. Tuo metu tarp visų akademijų karaliavo Amsterdamo Ajax’as, kuriam niekas neprilygo pagal jų paruoštų žaidėjų skaičių Olandijoje. Stanley Brard buvo skirta nemaža užduotis, o ją apsunkino ir tai, kad klubas negalėjo skirti didelių finansinių išteklių akademijai.

Stanley Brard tg
Stanley Brard

Stanley Brard turėjo aiškią viziją, kurią jis norėjo įdiegti ir kurią geriausiai apibūdina posakis tapęs jų mantra: „Veiksmai kalba garsiau nei žodžiai“. Brard buvo suteikta galimybę reformuoti akademijos veiklą taip, kaip jam atrodo teisinga. Pradėjęs darbą, jis akademijoje sukūrė daugiau komandų nei buvo, treneriais įdarbino klube žaidžiančius žaidėjus, o buvusius klubo žaidėjus paskyrė „konsultantais“.

2007 metų vasarą prie akademijos veiklos pakviestas prisijungti Raymond Verheijen, kuris buvo dirbęs su Olandijos futbolo rinktine ir Manchester City komanda. Pagrindinė jo užduotis buvo reformuoti akademijos komandų ir žaidėjų treniruočių metodiką. Raymond Verheijen buvo atlikęs didelį tyrimą apie jaunimo futbolą, kurie buvo susiję su jaunų Olandijos futbolo žaidėjų traumomis. Atliktas tyrimas parodė, kad jauni ir talentingi žaidėjai daug nukenčia dėl patiriamų traumų. O traumų priežastys yra per didelis treniruočių skaičius, per didelis fizinis krūvis treniruočių ir rungtynių metu, jaunų žaidėjus atstovavimas vyresnes komandas, kur varžovai yra fiziškai stipresni.

Raymond Verheijen akademijos veikloje atliko keletą pakeitimų. Vietoj šešių treniruočių per savaitę liko keturios. Vietoj dviejų rungtynių per savaitę liko vienos. Dar vienas pokytis tas, kad naujai atrinktiems žaidėjams buvo skiriama daugiau laiko aklimatizuotis prie intensyvaus akademijos darbo ir gyvenimo būdo.

Verheijen-Webresolutie1
Raymond Verheijen

Raymond Verheijen darbą tęsė toliau. Vietoj visiems žaidėjams vienodo fizinio paruošimo, kiekvienam žaidėjui buvo paruoštas individualus fizinio parengimo planas, kuris atitiko žaidėjo fizines galimybes ir potencialą. Kiekvienam žaidėjui periodiškai buvo tikrinama sveikata, sekamas jų pasirodymas rungtynėse ir visa ši informacija buvo kaupiama duomenų bazėse. Stadionai buvo „papuošti“ kameromis, kad būtų galima įrašinėti rungtynes ir treniruotes iš įvairių kampų. Viso to rezultatas: techniškai geresni žaidėjai, kurie yra fiziškai paruošti taip, kad sugebėtų „atžaisti“ visas rungtynes.

Stanley Brard, kuris 2013 metais paliko akademiją ir išvyko dirbti į Azerbaidžianą, FC „Gabala“, ir Raymond Verheijen įdiegta sistema veikia iki šiol. Brard išvykus naujuoju akademijos vadovu paskirtas  Damiën Hertog.

Damien Hertog.
Damien Hertog.

Dabar, jei klubui reikia žaidėjo, tai pirmiausia jie žiūri į akademiją. Kas tris savaites klube vyksta trenerių susirinkimas, kuriame sprendžiama, kurie žaidėjai jau gali atstovauti pagrindinę komandą.

Žaidėjų gyvenimas akademijoje

Kiekvieno vaiko, kuris treniruojasi klube, svajonė yra atstovauti pagrindinę Feyenoord komandą. Visi vaikai žino, kad kelias iki pirmos komandos yra ilgas ir sunkus, ir kad net atidavęs visas jėgas, gali taip ir likti nepasiekęs šios svajonės. Treneriai jauniesiems futbolo žaidėjams nuolat sako, kad vos 1 arba 2 procentai vaikų pasieks aukščiausią lygį – Feyenoord komandą.

Varkenoord_Stadion-625x381
Feyenoord stadionas ir akademijos sporto kompleksas

Akademija skiria didelį dėmesį, kad jų treniruojami vaikai išgyventų kuo geresnę ir saugesnę vaikystę. Akademija palaiko glaudžius ryšius su mokyklomis, kuriose mokosi jų žaidėjai ir su jomis suderina treniruočių tvarkaraščius. Žaidėjai turi galimybę rytais dalyvauti treniruotėse ir tik tada jie vyksta į pamokas. Akademija palaiko reguliarų bendravimą su 220 vaikų tėvais ir tas bendravimas neapsiriboja vien futbolu. Kartą klubas rado darbą vienam tėvui. Klubas ne tik augina futbolininkus, bet ir žmones.

Žaidėjai nuolat yra raginami prisiimti atsakomybę už savarankišką savęs ugdymą. Treneris Marcel Koning aiškina, kad prieš kiekvieno naujo sezono pradžią, jis turi asmeninį pokalbį su kiekvienu žaidėju, kurio metu aptariamas jo „mokymosi“ planas. Pokalbio metu nusprendžiama kokius žaidėjo gabumus reikia patobulinti ir ties kuriais jis dirbs savarankiškai. Šis procesas vadinamas Asmeninio ugdymo planu ir jis privalomas kiekvienam žaidėjui nuo U13 amžiaus kategorijos.

Kaip jau buvo anksčiau minėta, kiekvienos rungtynės ir treniruotės yra įrašomos. Kiekvienas žaidėjas turi savo unikalų prisijungimo kodą, kuris jiems leidžia prisijungti prie vaizdo duomenų bazės ir peržiūrėti kaip jis sužaidė rungtynėse. Tokia sistema treneriams leidžia tiksliai susekti, kiek laiko žaidėjai praleido naudodamiesi šia duomenų baze ir bandydami pagerinti savo žaidimą.

Akademijoje žaidėjai mokomi ne tik futbolo technikos, bet ir kitų dalykų. Vienas jų – komunikacija. Žaidėjams nuolat tenka bendrauti su spauda ir televizija ir atsakinėti į įvairius klausimus. Žaidėjams taip pat rengiami mokymai apie mitybą ir psichologiją, o socialinis darbuotojas visada yra šalia, jei žaidėjas turi asmeninių problemų.

Pabaigai reiktų paminėti, kad 2014 m. Pasaulio čempionato metu, Olandijos rinktinėje 11 žaidėjų iš 23, augo ir treniravosi Feyenoord akademijoje.

Treneris Giedrius

@TrenerisG

 

Šaltiniai:

IndependentFeyenoord find family values pay – as the players it produces prove.

BenefootHow the Feyenoord Academy revolution brought Netherlands’ World Cup success.

Blueprint for footballHow They Do It: The Feyenoord Academy.

The FIFA weekly / Forever Feyenoord.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

1 comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *