Giedriaus Budgino blogas

Empoli komandos analizė

2014 m. Empoli komanda, kurią tuo metu treniravo Maurizio Sarri, iškovojo teisę rungtyniauti Serie A lygoje. Prieš prasidedant naujam sezonui, ši komanda buvo laikoma viena iš kandidačių, kuri turėtų grįžti atgal į Serie B lygą. Nepaisant tokių pesimistinių prognozių, dėka jų protingo ir atakuojančio futbolo, komandai pavyko išlikti Serie A lygoje.

Maurizio Sarri
Maurizio Sarri

Prieš prasidedant naujam 2015/2016 m. Serie A sezonui, Empoli komanda vėl buvo laikoma viena tų, kuri atsisveikins su aukščiausiu Italijos futbolo divizionu. Tokių prognozių komanda susilaukė dėl to, kad komandą paliko jos geriausi žaidėjai. Blogiausia buvo tai, kad komandą paliko ir jų pergalių „kalvis“ – Maurizio Sarri. Pastarasis išvyko į Napolį, kur tapo šio miesto komandos treneriu. Jį Empoli klube pakeitė Marco Giampaolo, kuris tuo metu Serie C1 divizione vadovavo Cremonese klubo žaidėjams.

Marco Giampaolo Empoli
Marco Giampaolo

Naujasis Empoli treneris nusprendė per daug nepakeisti komandos žaidimo taktinių elementų, kuriuos buvo įdiegęs Maurizio Sarri, ir dėka to, Toskanos regiono komandai pavyko išsaugoti savo unikalų žaidimo braižą. Empoli komandos žaidėjas Piotr Zielinski pokalbyje su WhoScored paklaustas ar įvyko kokių pokyčių pasikeitus treneriams atsakė:

„Jeigu atvirai, situacija nelabai ir pasikeitė. Mes žaidžiame tokia pat taktine sistema, o treniruočių procesas pakeistas minimaliai. Komandoje liko Giovanni Martusciello ir kiti buvę Sarri personalo nariai, taigi, lyginant su praėjusiais metais, didelių skirtumų, kurie liečia taktiką, nėra.“

Marco Giampaolo pavyko „patobulinti“ buvusią Sarri komandą, kuri 2015/2016 m. sezoną baigė užimdama dešimtą vietą.

Kompaktiškumas valdant kamuolį

Futbole išsivystė manija, kurią galima pavadinti „žaidimu plačiai“, t.y., kai komanda, turinti kamuolį, bando padaryti aikštę kuo įmanoma „didesne“. Nepaisant kamuolio pozicijos, daugelis komandų stengiasi, kad abejose aikštės kraštuose „ant linijos“ būtų po žaidėją. Tokiu būdu bandoma „ištampyti“ varžovų gynėjus. Net kai tai nėra efektyvu, eilė komandų užsispyrusiai laikosi šio žaidimo elemento, kaip vienintelio būdo, padedančio įveikti priešininkų gynybinius blokus.

Su tokiu žaidimo stiliumi Empoli nesutinka. Labai retai kada ši komanda vienu metu užima abu aikštės kraštus. Giampaolo komanda didžiausią dėmesį skiria tiems aikštės plotams, kurie yra arti kamuolio. Vidurio saugų išsidėstymas rombo forma visada išlieka kompaktiškas, o tai užtikrina trumpus atstumus tarp žaidėjų. Jų taktikai būdingas žaidimas „siaurai“, o tokia struktūra padeda jiems valdant kamuolį mažuose plotuose. Vietoj to, kad bandytų vystyti ataką užimdami kuo didesnį aikštės plotą, Empoli komanda yra linkusi žaisti siauriai ir atakas kurti naudodamasi mažais plotais, kurie „tankiai“ užimti Empoli žaidėjų. Stebint jų žaidimą galima pastebėti, kad jie apleidžia tas aikštės zonas, kurios toliau nuo kamuolio ir užima tas, kurios arčiau kamuolio.

Ryšiai ir kombinacijos

Dėl tikslo turėti kuo daugiau žaidėjų išsidėsčiusių arti kamuolio, Empoli žaidėjų užimamos pozicijos aikštėje priklauso nuo kamuolio lokacijos. Žaidėjai stengiasi sukurti kuo daugiau variantų kur atiduoti perdavimą tam žaidėjui, kuris tuo metu valdo kamuolį. Toks žaidėjų išsidėstymas arti kamuolio padeda vystyti ataką bet kuria kryptimi.

ball-orientation-wide-1
Empoli žaidėjų išsidėstymas orientuotas į kamuolio poziciją. (Empoli mėlyni).

Stiprūs poziciniai ryšiai tarp žaidėjų, kuriuos užtikrina jų artimas išsidėstymas vienas šalia kito, padeda jiems įgyvendinti daugelį žaidimo komponentų, kurie liečia kamuolio valdymą/išlaikymą. Svarbiausia tai, kad pozicinis žaidėjų ryšys užtikrina kamuolio cirkuliaciją. Labai dažnai keturi, o kartais ir daugiau žaidėjų, užima pozicijas arti kamuolio ir tokiu būdu komanda gali atlikti greitas kombinacijas. Empoli saugai, išsidėstę rombo forma, kartu su puolėjų pagalba, sugeba atlikti daug tikslių ir greitų perdavimų, kurie leidžia komandai greitai prasiskverbti pro varžovų saugų gynybinę liniją.

Kompaktiškas Empoli žaidėjų išsidėstymas atakuojant, kelia rimtą grėsmę varžovų gynybai. Retai kurios komandos gynybinė struktūra yra tokia kompaktiška, kaip Empoli kompaktiškumas puolant. Norint sustabdyti Toskanos komandą nuo gebėjimo lengvai rasti laisvą komandos draugą, varžovams būtina pademonstruoti aukštą kompaktiškumo lygį ginantis prieš juos. Nenuostabu, kad retai kada varžovams pavyksta pasiekti tokį kompaktiškumą gynyboje, o nesugebėjimas to padaryti jiems gali sukelti daug problemų.

wide-overloads
Empoli visada turi daug žaidėjų šalia kamuolio, o tai padeda sukurti kiekybinę persvarą toje zonoje, kurioje yra kamuolys.

Kaip jau buvo anksčiau minėta, Empoli žaidėjų pozicinio išsidėstymo atskaitos taškas yra kamuolys. Šis taktinis elementas yra labai svarbus ir efektyvus šiai komandai. Nepaisant to, kurioje aikštės dalyje yra jų žaidėjas su kamuoliu – viduryje, šalia savo vartų ar aikštės krašte – žaidėjas su kamuoliu visada sulaukia stiprios komandos draugų paramos/pagalbos. Empoli saugų blokas išlaiko ypač koordinuotą savo išsidėstymą, kuris priklauso nuo kamuolio vietos aikštėje. Šis aspektas ypač svarbus ir naudingas, kai žaidimas vyksta aikštės krašte, o ši zona turi pakankamai ribotą erdvę, kurioje būtų galima vystyti žaidimą. Priešingai nei Empoli žaidėjai, kitų komandų žaidėjai, tokioje aikštės zonoje dažniausiai sulaukia ribotos pagalbos iš komandos.

Empoli sugeba puikiai kompensuoti aikštės kraštų strateginius trūkumus, išlaikydama artimus pozicinius ryšius tarp žaidėjų, kurie yra be kamuolio su tuo žaidėju, kuris tuo metu valdo kamuolį. Nepaisant to, kokia silpnai strategiška aikštė vieta, Empoli sugeba išsaugoti kamuolį ir vystyti ataką link varžovų vartų, dėka gero žaidėjų pozicinio išsidėstymo arti kamuolio. Žaidėjų užimamos pozicijos šalia kamuolio sukuria komandai galimybę plėtoti ataką įvairiomis kryptimis.

Šoninis judėjimas

Viena iš retų situacijų, kai Empoli atsisako kompaktiškumo ir į kamuolį orientuoto žaidėjų išsidėstymo yra tada, kai šoninis/išorinis vidurio saugas ar puolėjas iš aikštės vidurio pasitraukia į aikštės kraštą toliau nuo komandos draugų ir kamuolio. Kai vidurio zona tampa perpildyta, tai galime pamatyti toliau nuo kamuolio esančio puolėjo judėjimą į laisvą plotą. Atsidūręs šioje pozicijoje jis tampa laisvu žaidėju, kai varžovai tuo tarpu yra susikoncentravę į kamuolį. Tokia situacija leidžia perkelti žaidimą į zonas, kurios nėra perkrautos žaidėjų ir leidžia tęsti tolimesnį atakos progresavimą link varžovų vartų.

lateralmovements
Išsidėstydami aikštėje plačiau, saugai randai laisvų plotų esančių toliau nuo kamuolio.

Dėl Empoli komandos siaurio žaidėjų pozicinio išsidėstymo, varžovai yra priversti užimti siauras gynybines pozicijas ir dėl to, plotai esantys šalia kamuolio tampa perpildyti. Tuo tarpu, plotai esantys toliau nuo kamuolio lieka atviri, o tai padeda sukurti puikias situacijas, kuriu pagalba kamuolys iš „spaudimo“ zonos perkeliamas į laisvą plotą. Empoli naudodamasi šoniniu judėjimu iš savo zonų išvilioja varžovų gynėjus ir taip atsiradus daugiau laisvos erdvės viduryje, sugeba lengviau perkelti žaidimą arčiau varžovų vartų. Horizontalus Empoli žaidėjų judėjimas priverčia pavienius varžovų žaidėjus atsiskirti nuo pagrindinio bloko. Atsiskyrus nuo pagrindinio gynybinio bloko jiems tenka uždengti didesnį plotą. Toks varžovų „ištampymas“ suteikia Empoli puikia progą vystyti ataką per tą aikštės zoną, kuri yra tarp aikštės vidurio ir aikštės krašto. Ši zona vadinama pus-erdvė (half-space).

ezgif.com-video-to-gif-21
Dėka šoninio judėjimo Empoli sugeba atverti aikštės vidurį, per kurį plėtojamas žaidimas.

Kamuolio saugumas

Empoli žaidėjų tankus išsidėstymas šalia kamuolio yra naudingas jų žaidimo elementas, nes tai padeda užtikrinti kamuolio išlaikymą. Žaidėjas su kamuoliu turi begalę variantų kam atlikti perdavimą, o tai padeda įveikti varžovų pasipriešinimą, jeigu jie nusprendžia spausti Empoli komandą. Dėl to, kad atakos metu šalia kamuolio yra daug Empoli žaidėjų, tai varžovams tampa sunku uždengti kiekvieną žaidėją. Tokia susidariusi situacija jų bandymą spausti Empoli žaidėjus padaro neefektyviu.

Empoli komandai pavyksta puikiai prasibrauti pro varžovų gynybines užtvaras dėl dinamiškos kamuolio cirkuliacijos ir gebėjimo mažame plote įgyti kiekybinę persvarą. Greita kamuolio cirkuliacija padeda greitai ir daug kartų pakeisti žaidimo kryptį per trumpą laiką ir dėl to, Empoli pavyksta priartėti prie varžovų vartų. Daugeliui komandų nepavyksta prisitaikyti prie tokio greito kamuolio judėjimo.

Tranzicija iš puolimo į gynybą

Atakuodama Empoli komanda išlaiko kompaktišką žaidėjų išsidėstymą. Komandai praradus kamuolį ir pereinant iš puolimo į gynybą, jų žaidėjai lieka išsidėstę vienas šalia kito. Žaidėjų išsidėstymas orientuotas į kamuolį labai praverstų Empoli atlikti kontrspaudimą, tačiau ši komanda nėra taip agresyviai nusiteikusi gintis praradus kamuolį. Vietoj to, kad tuoj pat bandytų atkovoti prarastą kamuolį, jie linkę atsitraukti ir užimti gynybines pozicijas arčiau savo vartų.

transition
Kompaktiška žaidėjų išsidėstymo padėtis atakuojant, padeda jiems praradus kamuolį ir pereinant iš puolimo į gynybą.

Išlaikyta kompaktiška struktūra praradus kamuolį, padeda apsisaugoti nuo tokių varžovų perdavimų, kurių dėka jie galėtų greitai kontratakuoti. Empoli netaiko tokio aktyvaus varžovų spaudimo kaip Bayer Leverkusen ar Liverpool, bet jų atsitraukimas suteikia jiems galimybę prilėtinti varžovų atakas ir sumažinti greitos atakos galimybę.

„Ar žinote kodėl Barcelona taip greitai atsikovoja kamuolį atgal, kai jį praranda? Taip yra dėl to, kad jiems nereikia bėgti daugiau kaip 10 metrų atgal, nes jie niekada neatlieka ilgesnio perdavimo kaip 10 metrų.“

Johan Cruyff

 Vertikalumas

Kita Empoli žaidimo savybė, kuriai jie skiria didelį dėmesį, yra vertikali kamuolio cirkuliacija. Kai komanda valdo kamuolį, tai jie stengiasi „tiesmukais“ perdavimais judėti į priekį. Giampaolo komanda stengiasi greitai užimti teritoriją ir kuo greičiau judėti link varžovų vartų, tokiu būdu nuolat keldami spaudimą priešininkų gynybai.

Puolimo dinamika

Vertikali kamuolio cirkuliacija daro didelę įtaką Empoli puolimo dinamikai. Dėl tikslo kuo greičiau užimti aikštės teritoriją, jų žaidimo tempas yra labai didelis. Nors to ir negalime pastebėti kai komanda pradeda savo atakas, nes ieškodami tarpų tarp gynybinių varžovų blokų, jie yra priversti atlikti horizontalius perdavimus. Bet kai Empoli randa laisvas erdves ir tarpus tarp varžovų, tai jų žaidimas tampa intensyvus bandant  perkelti žaidimą arčiau varžovų vartų.

Aukštas žaidimo tempas yra būtina sąlyga Empoli žaidimui, kai ši pasiekia varžovų aikštės pusę. Vienas iš pagrindinių vertikalaus perdavimų komponentų yra tas, kad toks perdavimas padeda tiesiogiai priartinti kamuolį prie varžovų vartų ir efektyviai įveikti varžovų gynybines linijas. Kai vertikaliu perdavimu gynėjų linija yra „pralaužta“, varžovai priversti grįžti atgal ir iš naujo užimti gynybines pozicijas. Taigi, norint, kad varžovai nesugebėtų iš naujo tinkamai užimti gynybinių pozicijų, Empoli toliau greitu tempu vysto ataką į priekį. Jeigu Empoli atakos būtų lėtos ir joms stigtų intensyvumo, tai vertikalūs perdavimai nebūtų tokie efektyvus, nes varžovai turėtų laiko atkurti savo gynybinį stabilumą.

Vertikalus perdavimas yra viena iš priemonių, kurių pagalba komanda gali greitai kontratkuoti iš savo aikštės pusės. Kontrataka, tai greita kamuolio progresija į priekį, pasinaudojant varžovų gynybiniu disbalansu. Greičiausias būdas įgyti teritorinę persvarą yra vertikalus perdavimas. Empoli komanda atsikovodama kamuolį savo aikštės pusėje sugeba atlikti greitus vertikalius perdavimus, taip užimdama plotus arčiau varžovų vartų.

verticals-for-counters
Vertikalūs perdavimai kontratakuojant.

Pozicinė struktūra

Tam, kad komanda sugebėtų žaisti „vertikalų“ futbolą, jos žaidėjai turi užimti tinkamas pozicijas, kad toks žaidimas būtų efektyvus. Be jau minėtų Empoli savybių – kompaktiškumo ir orientacijos į kamuolį – empoliečiai demonstruoja puikią pozicinę struktūrą.

verticalstaggering
Vertikalus pozicinis išsidėstymas: vidurio saugiai išsidėstę skirtingame aukšte.

Empoli saugai užima skirtingas vertikalias pozicijas. Saugai išsidėstydami rombo forma dažnai užima tris ir daugiau skirtingų linijų, tokiu būdu, jie sugeba užimti efektyvias pozicijas tarp varžovų gynybinių linijų. Esant tokiai situacijai varžovams yra daug sunkiau uždengti plotus, kuriuose išsidėstę Empoli saugai.

Sienelės ir atmetimai

Vertikalaus perdavimo logistika turi vieną problemą, tai yra kokiu kampu žaidėjas priima perdavimą. Žaidėjas priimdamas vertikalų perdavimą yra tokioje pozicijoje, kai jis veidu yra atsisukęs į savo vartų pusę, o nugara – į varžovų, nebent vertikalus perdavimas priimamas bėgant skersai (kampu).

ezgif.com-gif-maker
Palyginimas vertikalaus perdavimo priėmimo stacionarioje pozicijoje, su diagonalinio perdavimo priėmimu ir vertikalaus perdavimo priėmimu judant.

Kai žaidėjas priima vertikalų perdavimą būdamas veidu į savo vartų pusę, gali kilti sunkumų vystyti ataką į priekį. Žaidėjas gavęs tokį perdavimą iškart sulaukia varžovo spaudimo, todėl žaidėjui su kamuoliu tampa labai sunku atsisukti į varžovų vartus. Tai pat, tokioje pozicijoje esantis žaidėjas turi ribotą aikštės matymą, dėl to tolimesnis kamuolio progresas į priekį atsiduria keblioje situacijoje.

Nepaisant to, kokius sunkumus sukelia vertikalus perdavimas, Giampaolo komanda puikiai su jais susidoroja naudodami paprasčiausias „sieneles“ ir „kamuolio atmetimus“. Jeigu Empoli žaidėjas Saponara (žaidžia nr. 10 pozicijoje) gauna vertikalų perdavimą, jis greitai jį atmeta šalia esančiam žaidėjui, kuris atsisukęs į varžovų vartus ir yra geresnėje pozicijoje tęsti ataką. Naudodami greitus kamuolio atžaidimus/atmetimus Empoli sugeba palaikyti aukštą žaidimo tempą, kurio pagrindą sudaro vertikalūs perdavimai link varžovų vartų, taip neprarasdami laiko, kurį „suvalgyti“ gali vertikalų perdavimą priimančio žaidėjo kūno orientacija.

wallpasstoevade
Kai varžovai spaudžia, „sienelės“ pagalba greitai ištrūkstama iš tokios situacijos.

Gynybinė linija

Kitas neįprastas Empoli komandos žaidimo komponentas yra gynėjų linijos elgesys, kai komanda valdo kamuolį. Kai atakos pradedamos nuo vartininko, tai įprasta matyti, kad krašto gynėjai pakylą į viršų, o atraminis saugas atsiduria šaliai dviejų centro gynėjų. Nors tai ir įprasta, tačiau to nepamatysite Empoli žaidime.

Giampaolo komandoje krašto gynėjai lieka savo pozicijose ir su centro gynėjais išlaiko gynybinę liniją sudarytą iš keturių žaidėjų. Dėl tokio išsidėstymo aikštės kraštai lieka sąlyginai laisvi.

Stabilumas gynyboje

Krašto gynėjų užimamos pozicijos giliai savo aikštės pusėje, suteikia komandai stabilumo kuriant atakas. Kai kamuolys iš gynėjų linijos perduodamas saugams, visada reikia būti pasiruošus galimam kamuolio praradimui ir tranzicijai iš puolimo į gynybą. Komanda, kuri netenka kamuolio atliekant perdavimą iš gynybos į priekį, gali susilaukti rimtų kontratakų iš varžovų.

deep-defensive-line1
Empoli krašto gynėjų pozicijos atakos metu.

Empoli komanda išlaikydama keturių gynėjų liniją suteikia sau didesnį gynybinį saugumą, kai varžovai iš jų perima kamuolį šalia jų vartų. Kai komanda savo aikštės trečdalyje praranda kamuolį, tai varžovams kontratakoje atsiveria dideli plotai, tačiau Empoli turėdama 1 ar net 2 papildomus žaidėjus gynybinėje linijoje sumažina varžovams plotus, per kuriuos jie galėtų kontratakuoti.

lose ball.com-gif-maker-2
Praradus kamuolį atakos pradžioje, Empoli keturių gynėjų linija padeda kamuolį atsikovoti atgal.

Lyginant keturių gynėjų liniją su 2 ar 3 gynėjų, tai atstumai tarp žaidėjų yra trumpesni. Šie trumpi atstumai esantys tarp 4 gynėjų suteikia didesnį stabilumą, kadangi jų tarpusavio perdavimai yra trumpesni ir saugesni. Trumpi atstumai užtikrina kompaktiškumą, kuris yra svarbus Empoli žaidimo komponentas.

output_bCDDWr
Ryšiai tarp 2, 3 ir 4 gynėjų linijų.

Trumpi atstumai tarp gynėjų ne visada yra pozityvus dalykas, jis turi ir trūkumų. Jeigu atstumai tarp žaidėjų yra trumpi, tai tokiu atveju, žaidėjai gali užimti tą patį plotą, o tokia prasta pozicine struktūra puikiai pasinaudoti gali varžovai. Nepaisant to, Empoli pavyksta išvengti šių trūkumų, kurie atsiranda esant trumpoms distancijoms tarp žaidėjų. Trumpi atstumai tarp 4 gynėjų linijos padeda Empoli komandai atlikti efektyvias kombinacijas, išvengiant žaidėjų lipimo vienas kitam ant kulnų.

Spaudimo išvengimas ir plotų užėmimas aikštės kraštuose

Žvelgiant iš puolimo perspektyvos, giliai savo aikštės pusėje išsidėstę krašto gynėjai suteikia Empoli komandai galimybę išnaudoti atvirus plotus aikštės kraštuose, progresuojant atakai link varžovų vartų.

Empoli 4 gynėjų linija priverčia varžovus skirti didesnes žaidėjų pajėgas bandant perimti kamuolį iš Empoli žaidėjų. Jeigu varžovai spaus tik keliais žaidėjais, tai Empoli turės kiekybinį pranašumą ir su tokiu spaudimu lengvai susidoros, nebent jų spaudimas bus labai koordinuotas. Kai varžovai skiria dideles pajėgas bandymui perimti kamuolį iš gynėjų, tai varžovų saugai yra priversti palikti aikštės vidurį ir padėti puolėjams spaudime. Taip elgdamiesi varžovai rizikuoja palikti laisvus plotus aikštės viduryje, kuriais gali pasinaudoti Empoli atakos metu. Žinoma, to galima išvengti, bet tam, kad taip nutiktų, varžovų spaudimas turi būti puikiai organizuotas.

Nedaug tėra komandų, kurios savo atakas pradeda išlaikydama keturių gynėjų liniją. Toks neįprastas jų žaidimas varžovams sukelia problemų, kai jie bando spausti Empoli komandą vos jiems pradėjus ataką. Sunku pasakyti kodėl taip yra, bet galima teigti, kad komandoms sunku spausti Empoli atakos pradžioje, kai ši komanda žaidžia keturiais gynėjais. Net prieš tokias komandas, kaip Juventus, Empoli sugebėjo prasibrauti į priekį pasinaudodami atsiradusiais laisvais plotais, kai Juventus bandė juos spausti.

Turint galvoje tai, kad Juventus taiko asmeninę gynybą, nenuostabu, kad Empoli gynėjų išsidėstymas privertė Juventus žaidėjus atsidurti jiems neįprastose pozicijose spaudžiant Giampaolo žaidėjus.

Kitas būdą, kuriuo pasinaudoja Empoli bandydama išvengti spaudimo, galime pastebėti aikštės kraštuose. Nors tai tampa vis mažiau įprasta, bet dalis komandų žaidžia taip, kad krašto puolėjai/saugai dengia priešininkų krašto gynėjus. Dėl tokių individualių gynybinių vaidmenų, šie krašto puolėjai/saugai praranda ryšį su savo vidurio saugais, kadangi jie lieka prie savo dengiamo žmogaus per daug negalvodami apie savo pozicijos tinkamą pasirinkimą kamuolio ar komandos draugų atžvilgiu.

Kas nutinka, kai krašto gynėjas yra 10-15 m. toliau nuo priešininkų krašto puolėjo? Varžovas seka krašto gynėją ir tolsta nuo savo komandos draugų. Toks nutolimas ir pozicinis ryšio praradimas nuo komandos sukuria Empoli komandai laisvas erdves aikštės kraštuose. Kaip jau buvo anksčiau minėta, Empoli komanda naudoja šoninį judėjimą, kai saugas ar puolėjas įbėga į laisvus plotus aikštės kraštuose. Taigi, kai varžovų krašto puolėjas dengia Empoli krašto gynėją, kuris žaidžia šalia savo vartų, į laisvą erdvę atsiradusią už varžovų krašto puolėjo nugaros, įkerta Empoli saugas ar puolėjas ir gauna perdavimą iš krašto gynėjo.

wide-build-FBs-opening-wing-space
Erdvės sukūrimas aikštės krašte (Empoli mėlyni).

Krašto gynėjų pozicijos puolant

Empoli krašto gynėjai užima neįprastas pozicijas atakos metu. Palaikydami kompaktišką žaidėjų išsidėstymą, Empoli krašto gynėjas, kuris yra arčiau kamuolio, juda aikšte aukštyn ir taip išplečia žaidimą krašte. Tuo tarpu kitas krašto gynėjas, kuris yra toliau nuo kamuolio, lieka šalia vidurio gynėjų.

asymmetrical-defensive-line
Asimetriška Empoli gynėjų linija atakos metu.

Esant tokiam išsidėstymui, toliau nuo kamuolio esantis krašto gynėjas su dviem vidurio gynėjais sudaro gynybinę liniją sudarytą iš trijų žaidėjų. Kaip ir daugelis Empoli taktinių komponentų, taip ir šis asimetriškas gynėjų išsidėstymas, padeda valdant kamuolį, nes sukuria kiekybinę persvarą plote, kuriame yra kamuolys.

Niekas Jūsų neapkaltintų, jeigu sukritikuotumėte tokį Empoli žaidimo modelį, kadangi toliau nuo kamuolio esantis krašto gynėjas neišplečia žaidimo, o lieka prie centro gynėjų ir taip sumažina galimybę pakeisti žaidimo kryptį. Šiuo atveju, toks Jūsų argumentas netiktų. Empoli kaip tik puikiai pasinaudoja tokia taktine gudrybe – laisvu plotu kitoje aikštės pusėje. Kai Empoli žaidžia taip kompaktiškai, tai ir varžovai yra priversti žaisti kompaktiškai gynyboje. Tokioje situacijoje abiejų komandų dėmesys sutelktas į plotą, kuriame yra kamuolys. Kai tokioje situacijoje esantis Empoli žaidėjas nebegali atlaikyti spaudimo, jis yra priverstas pakeisti žaidimo kryptį. Toliau nuo kamuolio esantis krašto gynėjas puikiai skaito žaidimą ir esant situacijai, kai reikia pakeisti žaidimo kraštą, greitai užima laisva plotą priešingoje pusėje nuo kamuolio. Pakeitus žaidimo pusę komanda išsivaduoja iš spaudimo, o varžovai yra priversti persirikiuoti gynyboje.

Toliau nuo kamuolio esantis krašto gynėjas yra kaip „laisvas žmogus“, kuris tampa labai svarbiu veiksniu Empoli žaidime vystant ataką link varžovų vartų. Pakeitus žaidimo kryptį ir persirikiavus varžovų gynybai, Empoli žaidimą iš naujai užimto krašto vėl bando perkelti į vidurį.

Kompaktiškumas be kamuolio

Empoli komandoje kompaktiškumas svarbų vaidmenį atlieka ne tik atakuojant, bet ir ginantis. Toskanos komanda gynyboje naudoja sistemą 4-3-1-2 ir 4-3-3 (puolime 4-3-1-2), ir išlaiko nedidelius atstumus tarp žaidėjų. Tokios kompaktiškos sistemos pagrindinis ypatumas, tai gebėjimas „stipriai“ užimti aikštės vidurio zonas, kad per jas varžovai negalėtų vykdyti atakų ir būtų priversti žaisti per aikštės kraštus.

compact-defending
Gynyboje Empoli demonstruoja ekstremalų kompaktiškumą.

Varžovų žaidimas nukreipiamas į kraštus

Dėl savo gebėjimo kompaktiškai gintis ir kontroliuoti aikštės vidurį, Empoli yra viena geriausių komandų Europoje pagal tai, kiek kartų priverčia varžovus žaisti ir vystyti atakas per aikštės kraštus (diagrama paimta iš @Saturdayoncouch straipsnio, kurį rasti galite čia).

Snip20160424_133
Empoli yra antra komanda Europoje pagal tai, kiek dažnai priverčia varžovus žaisti per kraštus.

Išlaikydami aukštą gynybinę kontrolę aikštės viduryje ir pus-erdvėse (half-spaces), priešininkai yra priversti atakuoti per tas zonas, kurios yra arti šoninių linijų. Varžovai atakuodami per tokias zonas, ištiesia Giampaolo komandai pagalbos ranką gynyboje, kadangi aikštės kraštai turi žemą strateginę vertę, lyginant ją su aikštės plotais esančiais arčiau vidurio.

space-passing-lengths
Aikštės centras turi geriausią ryšį su kitomis aikštės zonomis, aikštės kraštas – prasčiausią.

Aikštės kraštai yra tolimiausi ir labiausiai izoliuoti aikštės plotai. Kaip parodyta aukščiau esančiame paveikslėlyje, aikštės kraštas yra labiausiai atskirtas aikštės plotas nuo kitų zonų. Akivaizdų skirtumą galime pamatyti palyginę aikštės krašto zoną su aikštės centru. Didžiausias atstumas, kuris skiria centro zoną nuo kitų aikštės plotų, yra nedidesnis nei viena zona.

13115823_10206714150672103_1956789009_n.png
Skerso perdavimo efektyvumas.

Kiekviena zona pasižymi skirtinga strategine įvairove, o tai didelis veiksnys lemiantis tolimesnę atakos eigą. Lyginant aikštės kraštą su pus-erdve ir centru, galima pamatyti kokią skirtingą strateginę vertę jos suteikia atakai. Puolimo efektyvumui įtakos turi ne vien ta zona, kurioje yra žaidėjas su kamuoliu, bet ir tos zonos, kurios tuo metu yra šalia jo.

half-space-variability
Skirtingų aikštės zonų pasiekiamumas iš skirtingų zonų.

Kaip parodyta aukščiau esančiame paveikslėlyje, tai galima pamatyti, kad aikštės kraštas yra silpniausia zona, kadangi iš jos žaidimas gali būti nukreiptas tik viena kryptimi. Aikštės centras ribojasi su dviem pus-erdvėmis. Toks derinys nėra blogas, bet turi trūkumų, kadangi abi pus-erdvės siūlo vienodas galimybės atakai. Geriausia aikštės zona yra pus-erdvė, kuri pasižymi aukštu puolamuoju potencialu. Ji ribojasi su aikštės kraštu ir centru, tai dvi skirtingos zonos, kurios atakai pasiūlo skirtingus savo „išteklius“. Pus-erdvė yra naudingas įrankis, kadangi ši zona apsunkina varžovams gebėjimą nuspėti kitą atakos žingsnį.

Spaudimas

Atkreipus dėmesį į tai, kaip komanda išsidėsto gynyboje, galima pastebėti, kad jų žaidime be kompaktiškumo yra ir daugiau veiksnių, kurie verčia varžovus žaisti per kraštus. Spausdami varžovus jų aikštės pusėje, trys priekinės linijos žaidėjai uždaro visas galimybes varžovams atlikti perdavimą į priekį. Ginantis tarp Empoli puolėjų atsiradusį tarpą užpildo Saponara, kuris labiau orientuotas į asmeninę gynybą.

saponara
Riccardo Saponara

Atsidūręs pozicijoje tarp dviejų gynėjų, jis dengia atraminį varžovų saugą ir neleidžia, kad jam būtų atliktas „prioritetinis“ perdavimas iš gynėjų ar vartininko. Aikštės viduryje likę Empoli saugai dengia zonas, kurios lieka už jų puolėjų ir varžovų gynėjų nugarų ir užima gynybines pozicijas šalia varžovų žaidėjų. Empoli vidurio saugai labiau orientuoti į asmeninę gynybą, o atraminio saugo pozicijoje esantis Parades dengia zoną esančia už savo saugų nugaros.

central-pressing
Empoli (mėlyni) žaidėjų išsidėstymas gynyboje.

Bandydami užblokuoti visas galimybes atlikti perdavimą į vidurį ir užimdami tinkamas pozicijas, varžovai yra priversti nukreipti perdavimą į aikštės kraštą. Tokiu momentu visas Empoli gynybinis blokas persikelia į kraštą ir išlaiko į kamuolį orientuotą kompaktiškumą šalia šoninės aikštės linijos.

Wide-compactness-lol
Empoli gali tapti ekstremaliai kompaktiškai, kai spaudžia varžovus aikštės krašte.

Uždengdami zonas arti kamuolio, Empoli stengiasi sustabdyti varžovus nuo bandymo kamuolį grąžinti į vidurį – į strategiškai vertingesnę zoną. Šoninė aikštės linija yra didelė „pagalbininkė“ Empoli komandai, kai ši spaudžia varžovus, kadangi plotai esantys šalia šoninių linijų turi mažiausiai erdvės, kuriomis gali pasinaudoti varžovas su kamuoliu.

Šoninė linija yra geriausias gynėjas pasaulyje.

Pep Guardiola 

Svarbų vaidmenį spaudžiant varžovus aikštės krašte atlieka arčiau kamuolio esantis vidurio saugas, kuris uždaro kelius, kuriais kamuolys galėtų pasiekti vidurio zoną. Šiam vidurio saugui padeda ir arčiau kamuolio esantis puolėjas, kuris spaudžia varžovų žaidėją su kamuoliu ir neleidžia jam atlikti perdavimo atgal savo gynėjams/vartininkui. Aikštės viduryje likęs empolietis Parades, ženkliai nekeičia savo pozicijos ir lieka užėmęs vidurio zoną.

wwide-pressing
Empoli sugeba puikiai persirikiuoti gynyboje ir uždengti varžovus aikštės krašte.

Gynyba savo aikštės pusėje

Aukštą kompaktiškumo lygį gynyboje Empoli demonstruoja ir gindamasi savo aikštės pusėje. Toks jų kompaktiškumas aikštės viduryje priverčia varžovus atakos tęsinio ieškoti kraštuose, kurie yra palikti laisvi. Taip gindamiesi Empoli varžovų žaidimas atsiduria nepavojingose zonose ir toliau nuo Empoli vartų.

compactness-deep
Empoli kompaktiškumas ginantis savo aikštės pusėje.

Kai varžovai atlieka perdavimą į kraštą, tai arčiau kamuolio esantis saugas persirikiuoja ir užima poziciją šalia krašto gynėjo. Ši pora sugeba efektyviai gintis zonoje šalia šoninės linijos. Jeigu varžovai bando tokioje situacijoje įgyti kiekybinę persvarą, tai Empoli saugas ir krašto gynėjas sulaukia pagalbos iš komandos draugų, kurie visada yra netoliese.

wide-deep-defending
Šalia kamuolio esantis žaidėjas gynyboje padeda krašto saugui.

Saugas ir krašto gynėjas tokioje situacijoje sumažina galimybes varžovams pasiekti vidurį ir pastarieji yra priversti atlikti perdavimą į zonas, kurios yra toliau nuo Empoli vartų.

Pabaiga

Baigiantis sezonui ir prieš prasidedant Empoli paskutinėms sezono rungtynėms, Giampaolo jau buvo visus informavęs, kad paliks Empoli ekipą. Komandą taip pat paliks ir svarbiausi jos žaidėjai, kurie buvo pasiskolinti iš kitų klubų: Zielinski (Udinese), Parades (Roma), vartininkas Lukasz Skorupski (Roma) ir Marcel Buchel (Juventus).

Marco Giampaolo palikęs Empoli komandą tapo naujuoju Genujos „Sampdoria“ treneriu. Įdomu tai, kad pirmieji Sampdoria varžovai naujajame Serie A 2016/2017 sezone bus Empoli.

Tikėtina, kad Empoli žaidimo stilius neturėtų ženkliai pasikeisti, kadangi naujuoju komandos treneriu tapo buvęs Maurizio Sarri ir Marco Giampaolo asistentas – Giovanni Martusciello.

martusciello-empoli
Giovanni Martusciello – naujasis Empoli treneris.

Kokį žaidimo stilių naujajame sezone demonstruos Sampdoria, galėsime nuspėti po jų draugiškų rungtynių su Barcelona, kurios bus žaidžiamos rugpjūčio 10 dieną. Bus įdomu.

Už galimybę išversti ir su Jumis pasidalinti šia Empoli komandos žaidimo taktine analize, dėkoju straipsnio autoriui Tom Payne @tompayneftbl ir spielverlagerung.com (@spielvercom).

Treneris Giedrius

Šaltinis:

Team Analysis: Empoli

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

2 comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *