Giedriaus Budgino blogas

Ne Barcelona ir ne Real, tai Sevilija, kuri smagina žiūrovus savo žaidimu

sampaoli
Sevilijos treneris Jorge Sampaoli

Užmirškite, kad Pepas Guardiola tapo Manchester City treneriu, kad Carlo Ancelotti užėmė jo paliktą tuščia vietą Miuncheno „Bayern“ klube ar kad Antonio Conte pradėjo treniruoti Chelsea. Futbolo hipsterius labiausiai jaudinti turėtų vienas transferas įvykęs šią vasarą – trenerio Jorge Sampaoli atvykimas į Sevilijos futbolo klubą.

Po puikių iškovotų pergalių tiek nacionaliniame, tiek tarptautiniame Pietų Amerikos futbole, Europos futbolo mėgėjai jau laukė, kada Jorge Sampaoli atakuojantis futbolas atvyks ir į jų žemyną. Argentinietis Jorge Sampaoli savo reputaciją susikūrė treniruodamas Universidad de Chile. Su šiuo klubu jam pavyko laimėti tris nacionalinius čempionatus ir kartą Copa Sudamericana taurę. Sampaoli komanda demonstravo atvirą ir dinamišką žaidimo stilių, kuris pasižymėjo grakščiomis kombinacijomis ir žaidėjų judėjimu be kamuolio. Didžiausią įtaką Jorge Sampaoli propaguojamam futbolui turėjo Marcelo Bielsa. Gabriele Marcotti rašo The Times, kad Sampaoli buvo panašiai apsėstas futbolu, kaip ir Marcelo Bielsa: „Sampaoli treniruočių bazėje pasirodydavo apie 7:30 val. ryte ir nepalikdavo jos anksčiau kaip 21:00 val., o grįžęs namo griūdavo į lovą ir žiūrėdamas futbolo įrašus analizuodavo rungtynes savo kompiuteryje“.

Sampaoli nuo Bielsos skyrėsi tuo, kad buvo labiau pragmatiškas; jei Bielsa turėjo vieną specifinį būdą kaip žaisti, tai Sampaoli beveik kiekvienų rungtynių metu keisdavo taktiką atsižvelgiant į varžovą. Jorge Sampaoli labai žavėjosi Marcelo Bielsa ir laikė jį geriausiu treneriu. Jis vykdavo visur, kur tik Bielsa kalbėdavo. Sampaoli kartą prasibrovė pro užkardas ir iš toli su žiūronais stebėjo Argentinos treniruotę, kurią vedė Bielsa. Dabartinis Sevilijos treneris išgyveno laikotarpį, kai jis turėjo visišką „priklausomybę“ nuo Bielsos. Kaip sako pats treneris, jis bėgiodamas savo mp3 grotuvu klausydavosi Bielsos paskaitų įrašus eilę kartų.

Sutapimas, bet kita Sampaoli darbo vieta 2012 metais tapo Čilės futbolo rinktinė, kurioje jis pakeitė ne ką kitą, o Marcelo Bielsą. Sampaoli sėkmingai pratęsė Bielsos pradėtą darbą ir suteikęs Čilės žaidimui daugiau dinamiškumo ir greitesnį tempą, pavertė šią komandą tokia, kuri žaidė viso pasaulio dėmesį prikaustantį futbolą. Nepaisant to, kad 2014 metais vykusiame pasaulio futbolo čempionate jie iškrito šešioliktfinalyje, jie visą pasaulį pavergė savo žaidžiamu futbolu. Po metų, jie Copa America finale nugalėjo Argentinos rinktinę.

Gaila, bet nacionalinio futbolo ypatumai neleidžia kas savaitę mėgautis nacionalinės rinktinės žaidimu ir tik mažomis ir atsitiktinėmis progomis tebuvo galima stebėti energingą Čilės žaidimą. Jų rungtynių metu galėdavai išvysti kaip tobulai buvo žaidžiamas futbolas, gaila tik tai, kad vienas rungtynes nuo kitų skirdavo keli mėnesiai…

Bet dabar viskas gerai, kadangi kiekvieną savaitę mes galime matyti kaip žaidžia Sampaoli komanda – Sevilla Fútbol Club. Šios komandos žaidimas labiausiai džiugina futbolo mėgėjus. Dar niekada Sevilijos klubas nebuvo taip gerai pradėjęs futbolo sezono ir visai nesenai, jie sugebėjo nutraukti Madrido Real 40-ties nepralaimėtų rungtynių seriją. Šiuo metu La Liga čempionate jie užima trečią vietą, dviem taškais atsilieka nuo Barcelonos, trimis nuo Madrido Real. Sevilijos komanda siekia sutrikdyti Ispanijos futbole vyraujančią dvivaldystę ir jie tai daro žaisdami greitą, adaptyvų ir čilietiško stiliaus futbolą.

Kaip ir Čilės rinktinėje, taip ir Sevilijos futbolo klube, Sampaoli įdiegė grakštų ir sklandų futbolo stilių. Jų žaidimui būdinga tai, kad jie neapsiriboja viena taktine forma – WhoScored nurodo, kad Sevilija šio sezono rungtynėse naudojo 10 skirtingų taktinių formacijų ir kaip kitos geriausios šio sezono futbolo komandos, Sevilija dažnai žaidžia trimis gynėjais. Sampaoli žaidėjams suteikiama pozicinė laisvė leidžia sunkiai suprasti kokia yra jų sėkmės formulė.

Taktinė įvairovė dabar yra vienas tų bruožų, kuris būdingas kylantiems futbolo menedžeriams. Kaip sako jaunasis Hoffenhaimo treneris Julian Nagelsmann‘as: „Kuo daugiau pozicinės įvairovės turi komanda, tuo ji pavojingesnė“.

Nepaisant to, keliais gynėjais – dviem, trimis ar keturiais – žaidžia Sevilija, jų atakos visada prasideda nuo gynėjų, bet šioje linijoje kamuolys ilgai nelaikomas. Jie siekia žaisti greitą atakuojantį futbolą, tad gynėjai stengiasi, kad kamuolys kuo greičiau pasiektų saugus. Pagrindinis Sevilijos žaidėjas, kuris yra jungiamoji grandis tarp kuriamos atakos ir puolėjų, yra Steven N‘Zonzi. Galima pasakyti, kad jis yra tas žaidėjas, kuris labiausiai atsiskleidė ir patobulėjo, kai į klubą atvyko Jorge Sampaoli.

Steven N’Zonzi: Sevilijos žaidimo jungiamoji grandis

Kai kamuolys atakos metu atsiduria varžovų aikštės pusėje, Sevilijos saugai ir puolėjai visą dėmesį sutelkia į kombinacijas. Vietoj to, kad žaidėjai laikytųsi nustatytų pozicijų, jie nuolat keičiasi vietomis ir taip sukuria sklandų žaidėjų judėjimą, kuris padeda įgyti kiekybinę persvarą aikštės viduryje ir pus-erdvėje (half-space). Šiose aikštės vietose Sevilijos žaidėjai sugeba sukurti trikampio formos žaidėjų išsidėstymą, kuris padeda atlikti perdavimus esant mažo ploto erdvėms ir išvengti varžovų pasipriešinimo.

Perdavimų kombinacijos

Pagrindinis kuriamų kombinacijų „variklis“ yra žaidėjas pasiskolintas iš Manchester City – Samiras Nasri. Sampaoli komandoje jis užima saugo poziciją kairėje pusėje, bet rungtynių metu jis atlieka tokį vaidmenį, kad rungtyniauja penkiose pozicijoje, nes jam yra suteikta laisvė judėti ir žaisti ten, kur jis gali turėti įtakos žaidimui.

Sevilla atletico perdavimai

Kai Nasri turi kamuolį, atrodo, jog visa Sevilijos komanda „alsuoja“. Samiro gebėjimas atlikti ilgus perdavimus ir trumpus – „perpildytose“ aikštės plotuose – bei jo gebėjimas saugiai išlaikyti kamuolį ir driblingu prasibrauti pro varžovų gynybines linijas, sukuria platų asortimentą, kuriuo sukuriamos progos įvarčiui įmušti. Samiras Nasri pagrindinė figūra, kuri dalyvauja kuriant žaidimą nuo gynėjų iki įvarčio.

Samiro Nasri labai trūko rungtynėse, kai Sevilija žaidė prieš Osasuna. Nors rungtynės ir buvo laimėtos 4-3, Sevilijos žaidimas be Nasri buvo nelankstus ir disfunkcinis ir labai trūko žaidėjo, kuris padėtų kamuolį pervesti į priekį arčiau varžovų vartų. Osasuna agresyvus spaudimas „dusino“ Sevilijos žaidimą, kadangi nebuvo Nasri, kuris komandai taip reikalingas kuriant greitas ir tuo pačiu ramias atakas.

Sevilijos žaidimas, kai nėra Samiro Nasri

Sevilija turi Nasri, bet neturi Lionelio Messi ar Cristiano Ronaldo, Neymaro ir Gareth Bale. Remiantis Transfermarkt, visų Sevilijos žaidėjų vertė yra 200 mln svarų žemesnė, nei Atletico Madrid, kurie yra paskutinioji komanda, be Madrido Real ir Barcelonos, kuriai pavyko laimėti La Liga čempionatą. Nepaisant finansinių trūkumų, Sevilija yra ta komanda, kuri žaidžia tokį futbolą, kuris labiausiai jaudiną žiūrovą.

Transfer market

Per pastaruosius tris metus Sevilijos klubas žaidė Europos Lygos finale, iš kurių du laimėjo, tačiau nuo 2010 metų neužėmė aukštesnės kaip 6 vieta La Liga čempionate. Dabar jie trečioje vietoje ir jiems visai neblogai susiklostė UEFA Čempionų lygos atkrintamųjų varžybų burtai. Pirmame atkrintamųjų varžybų etape jų varžovais yra Anglijos Premier lygoje vangiai rungtyniaujantis Leicester City klubas.

Žinoma, iki sezono pabaigos išlaikyti tokius rezultatus nacionaliniame čempionate yra tikras iššūkis. Madrido Real turi Ronaldo ir Bale (taip pat Modričių, Marcelo ir Ramos ir t.t.) ir jie yra favoritai laimėti čempionatą. Nors Barcelonos žaidimas ir neblizga, kurių žaidimo filosofija išvykus Pepui Guardiolai keičiasi, jų irgi negalima nurašyti kovoje dėl čempionų titulo, nes jie turi Messi.

Sevilijos žaidimas turi ir trūkumų. Žaidėjų sklandus judėjimas valdant kamuolį ne visada sukuria darnų „tinklą“ tarp žaidėjų rungtyniaujančių aikštės viduryje. Taip nutinka dėl nuolat kintančio žaidėjų judėjimo, o jeigu skirtingų žaidėjų judėjimas nėra koordinuotas ir darnus, tai žaidėjai nesugeba tinkamu laiku atsidurti tinkamoje vietoje. Tokia situacija ypač nutinka kuriant ataką: jeigu N‘Zonzi ir Nasri yra uždengti varžovų saugų, tai kiti Sevilijos žaidėjai nesugeba atsidengti ir sukurti žaidimo aikštės viduryje. Futbolas yra kaip sudėtinga sistema, kuriai būtina sinergija tarp komandos žaidėjų. Yra vilties, kad ši sinergija vis gerės, juk Sampaoli su Sevilija turi dviejų metų kontraktą.

Sevilijos atviras ir atakuojantis futbolas jiems sukelia problemų gynyboje. Lyginant su keturiomis stipriausiomis komandomis, ji yra praleidusi 10 įvarčių daugiau. Jų gynyba praradus kamuolį paremta kontra-presingu, bet jis ne visada koordinuotas: kartais jie per vėlai sureaguoja arba nesutaria/nesusitaria, kuris turi uždengti žaidėją su kamuoliu.

Neefektyvus varžovų spaudimas praradus kamuolį

Sevilijos futbolo klubas yra vienas sumaniausių ir įžvalgiausių klubų, kuriam vadovauja talentingasis „vadybininkas“ Monchi. Jau dabar galime matyti, kad Sevilijos futbolas turi čilietiško „skonio“, o didžiausią jaudulį ir intrigą žiūrint jų rungtynes kelia matymas, kaip vystosi ši sudėtinga sistema. Gali būti, kad prireiks dar ne vieno sezono, kol Sevilija pradės žaisti taip, kaip Sampaoli įsivaizduoja. O iki tol, kol taip nutiks, tiesiog kiekvieną savaitę mėgaukimės jų kelione.

Treneris Giedrius

@TrenerisG

Versta iš:

@TomPayneftbl / The FringeThe Most Exciting Team in Spain Isn’t Barcelona or Real Madrid

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *