Giedriaus Budgino blogas

Apie futbolo žaidėjų ugdymo programas

Futbolo programa

Kas nutiktų, jeigu mokyklose nebūtų mokymosi programų? Turiu omenyje, jei nebūtų nustatyti aiškūs kriterijai ko ir kada reikia mokinti moksleivius. Jei to nebūtų, tai mokyklose vyrautų tikras „chaosas“ ir velniai žino, ko moksleiviai išmoktų baigę mokyklą.

Ar Lietuvos futbole turime programą, kurioje būtų aprašytas futbolo mokymo procesas? Ar yra programa, kuri aprašytų futbolo žaidėjo rengimo procesą nuo 6 m. amžiaus žaidėjo iki tokio amžiaus, kai jis pradeda žaisti suaugusiųjų futbole? Gal tokias turi Nacionalinė Futbolo Akademija ir dar pavieniai klubai, bet tai tikrai nėra dažnas reiškinys Lietuvos futbolo klubuose, kurie treniruoja vaikus ir jaunimą.

Tai, kad tokių programų nėra, nebūtinai reiškia, kad tai blogai, juk ir be jų Lietuvoje atsiranda futbolo talentų. Tačiau neabejoju, kad parengta programa, kurioje būtų aiškiai išdėstyti visi atsakymai į svarbiausius klausimus susijusius su futbolo žaidėjų rengimu, labai padėtų treneriams ir pagausintų mūsų futbolo talentų kiekį.

Visi žinome, ar bent jau esame girdėję, apie didžiųjų Europos futbolo klubų jaunimo ugdymo programas, kuriomis taip žavisi visas pasaulis, o dar daugiau trenerių kopijuoja tokių akademijų naudojamus pratimus. Manau, kad tie pratimai mūsų neišgelbės, jeigu mes nežinosime kokį futbolą norime žaisti. Kai turėsime savo futbolo identitetą, tada patys kursime pratimus, kurie padės žaidėjus išmokyti žaisti tokį futbolą, kokio norime.

Lietuvos Futbolo Federacijos puslapyje lff.lt galima rasti skirtingų amžiaus futbolininkų metines rengimo programas. Jei neklystu, jos buvo parengtos 2008 ar 2009 metais ir didžiausią darbą ruošiant šias metodikas atliko Rimantas Kazakevičius. Neabejoju, kad paruošti tokias metodines programas yra velniškai sunkus darbas ir tai užima daug laiko. Tikrai nenoriu įžeisti autorių, kurie parengė šias programas, bet dabar jos man kažkaip atrodo „senos“. Jos gali būti vertingos jauniems ir pradedantiems treneriams, bet tiems, kurie „rausiasi gyliau“, reikia kažko daugiau.

Smagu tai, kad LFF ėmėsi žingsnių kurti naujas žaidėjų ugdymo sistemas, o jiems talkina H. Hasleris – buvęs Šveicarijos futbolo federacijos techninis direktorius. Tai puikios naujienos. Linkiu, kad bendradarbiaujant su šiuo specialistu, būtų įgyvendintos reformos vaikų ir jaunių futbole. Norisi tik vieno, kad sukurtos žaidėjų ugdymo sistemos taptų prieinamos ne tik didžiųjų miestų klubams ir treneriams, bet ir kiekvienam treneriui, kuris dirba mažame mieste ar miestelyje.

Tol, kol bus rengiama nauja žaidėjų ugdymo sistema, siūlau vieną puikią knygą, kuri galėtų labai praversti ir būti naudinga Lietuvos futbolui.

Visai nesenai, 2016 m. birželio mėnesį, World Football Academy išleido knygą „Official guide to coaching youth football: The youth football learning process for players ages 6-19”. Ši knyga galėtų tapti futbolo klubams tam tikra „Biblija“, kuri mokintų/patartų kaip elgtis ir dirbti vaikų futbole. Šioje knygoje rašoma apie tai, kas yra futbolas, kas yra treniravimas, kaip treniruoti, kokiomis charakteristikomis pasižymi skirtingo amžiaus futbolo žaidėjai ir t.t. Knygoje nerasime daug pratimų, kuriuos rekomenduoja autorius Bert van Lingen. Juk smagiausia trenerio darbo dalis ir yra pratimų kūrimas, kurie atkartotų futbolo kontekstą.

Book-CoachingYouthFootball-front-cover

Rekomenduoju šią knygą kiekvienam futbolo treneriui. Jeigu nesate visai patenkintas savo darbu, treniruojant vaikus (aš nesu patenkintas savimi), tai ši knyga Jums tikrai pravers ir padės labiau suprasti kas yra futbolas ir kaip mokinti jį žaisti. Būkime šio puikaus žaidimo studentais!

Treneris Giedrius

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *